Dünyanın En İyi Aşçıları İskandinavya’da

Resim: Getty Images

İki yılda bir dünyanın en iyi aşçılarını seçmen için yapılan Bocuse D’or yarışmasına bu yıl İskandinav aşçılar damgasını vurdu. Fransa’nın Lyon şehrinde dün tamamlanan yarışmada birinciliği Danimarkalı şef aşçı Korofed Rasmus alırken ikinci, İsveç’ten Tommy Myllymaki, üçüncü ise Norveç’ten Gunnar Hvarnes oldu.

Aşçılık dünyasının olimpiyatları olarak bilinen yarışmaya bu yıl dünyanın farklı ülkelerinden birçok usta aşçı katıldı. Kendi bölgelerinde yapılan eleme turlarını geçebilmek için bütün maharetlerini sergileyen aşçılardan 24’ü finale kalmayı başardı.

Yarışmanın final bölümünde 24 aşçıdan 5 saat içerisinde iki ayrı et ve balık tabağı hazırlamaları istendi. Aşçıların bütün bilgi ve becerilerini kullanarak hazırladığı yemek tabakları dünyanın en deneyimli jürisi tarafından test edildi. Jürinin değerlendirmesinde yemeklerin lezzeti kadar sunumunun da etkili olduğu söyleniyor.

Korofed Rasmus’un dünyanın en iyi aşçısı seçilmesi Danimarka’da büyük bir sevince neden oldu. Korofed yarışma sonrasında yaptığı açıklamada, “Yarışmaya sadece fiziki olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak hazırlanmak için de çok çalıştım. Kazandığım için çok mutluyum.” dedi.

Öte yandan İtalyan, Fransız ve Çin gibi geniş bir mutfak kültürüne sahip ülkeler varken yarışmayı nispeten dar mutfaklarıyla bilinen İskandinav ülkelerinin kazanması dereceye giren aşçıların disiplinli çalışmasına bağlandı.

2009’da düzenlenen bir önceki yarışmanın galibi Norveçli aşçı Geir Skeie olmuştu. Bocuse D’or, yarışması ünlü Fransız aşçı Paul Bocuse’un girişimiyle 1987’den bu yana düzenleniyor. Yarışmada birinci olan aşçılar 20 bin Euro para ödülünün yanı sıra büyük bir prestijin de sahibi oluyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.