Dünyanın En Soyutlanmış Adasında Sadece 138 Kişi, Bir Mağaza, Bir Okul ve Bir Pub İle Hayat

(SWNS)

Üzerinde yalnızca bir dükkan, bir okul ve bir pub olan dünyanın en ücra adasında yedi ailenin 138 sakiniyle birlikte kocası ve çocuklarıyla yaşayan Kelly, benzersiz hayatını bzilerle paylaşıyor.

 32 yaşındaki Kelly Green, Güney Afrika’nın Cape Town sahilinden 1500 mil açıkta, Güney Atlantik Okyanusu’ndaki uzak volkanik adalardan biri olan Tristan da Cunha’da yaşıyor.  2013 yılında İngiltere’nin güneyindeki Eastbourne’dan adaya taşındıktan sonra, marangoz ve ada yerlisi Shane Green ile evlendi ve çift adayı kalıcı evleri yaptı.

 Kelly ve Shane’in iki çocuğu var: 8 yaşındaki Savannah ve 18 aylık Seren.

(SWNS)

“Aile yetiştirmek için harika bir yer.  İngiltere’yi seviyorum ama bir daha orada yaşamayı hayal edemiyorum, ”dedi Kelly SWNS’ye.  Burada sadece 138 kişi var, yani hepimiz birbirimizi tanıyoruz.  Adada sadece bir polis memuru var ve ben onu hiç aramak zorunda kalmadım.”

 Kelly, Tristan da Cunha’yı ilk kez 2010 yılında diplomat olan babası oraya gönderildiğinde ziyaret etti.  Adaya ulaşmak kolay değil;  ziyaretçiler için tek seçenek, Cape Town’dan bir tekneye binmek ve hava durumuna bağlı olarak denizde yedi ila 15 gün geçirmek.

Kelly’nin müstakbel kocası, çantalarını salından kıyıya taşımasına yardım eden kişiydi ve Kelly ona aşık olmuştu.

(SWNS)

Çiftin adada yaşamaktan hoşlanmasının sayısız nedeni var.  Hayat barışçıl ve topluluğa odaklanmış durumda, “herkes topraktan yaşıyor ve parasını kazanıyor.”  Kelly adanın turizm ofisini yönetiyor, tavuk besliyor ve akşamları koyun eti, ıstakoz, balık, patates ve taze meyve ve sebzeler gibi adanın temel gıda ürünlerini kullanarak ailesi için akşam yemeği pişiriyor.

Aile yemeklerini renklendirmek için evde suşi yapmayı öğrenen Kelly:“Yemek için dışarı çıkmayı gerçekten özlüyorum;  restoran veya paket servis yok ve sadece çok minimal bir dükkan var” dedi.

 Topluluk geleneksel rollerle desteklenir.  Erkekler dağlarda balık tutar ve avlanırken, kadınlar sırayla babalarına, kocalarına ve oğullarına yiyecek sağlamak için ev işlerini yapar.  Kelly’nin ara sıra yaptığı işlerden biri de adanın balık fabrikasında balıkların hazırlanmasına yardımcı olmaktır.

(SWNS)

Tristan da Cunha’nın ana gelir kaynağı ıstakoz, pul ve madeni para ihracatından geliyor.  Kelly, “Bazen tüm dünyaya gönderilecek ürünleri paketlemek için gece yarısına kadar kalıyoruz,” dedi.

 Adanın olağanüstü bir öğretmen-öğrenci oranına sahip kendi okulu vardır.  Kelly ve Shane’in kızı Savannah, sınıfındaki beş öğrenciden biri;  bir sınıfta sadece bir öğrenci var ve okulun tamamında 19 öğrenci vardır.

 Onuncu sınıf eğitimini geçen öğrenciler, okullarına devam etmek için Cape Town’a gitmelidir.  Kelly, “Yaşlanan bir nüfusuz, bu nedenle gençlerimizi elimizde tutmak istiyoruz, ancak bu onlar için çok sıkıcı olabiliyor,” diye anlattı.

(SWNS)
(SWNS)

Adanın küçük nüfusuna rağmen 138 sakini eğlenmeyi biliyor.  Birinin doğum günü olduğunda, ailesi bir ev partisi düzenler.  Adanın ayrıca, ziyaret tekneleriyle gelmiş olabilecek fareleri yakalamak ve öldürmek için köpekleri serbest bırakmaya adanmış bir gün olan Ratting Day gibi kendine özgü yıllık tatilleri vardır.

 Tristan da Cunha’da 31 Aralık,Eski Yıl Gecesi olarak bilinir, erkeklerin korkunç maskeler giymesi ve heyecan için traktörlerinde adalıları kovalaması için bir fırsattır bu.  Kelly, “Bu ürkütücü,” dedi.  “Pencerenize vururlar ve sizi bahçe hortumuyla ıslatmaya çalışırlar.”

 Adada ayrıca The Albatross adında bir bar vardır, ancak Kelly “yoğun bir gece” için sadece beş müşterinin geldiği konusunda ısrarcı.

(SWNS)

Bu derece basit bir şekilde yaşadığınızda bazı sorunlar olur.  Adadaki evler ahşaptır ve adalılar evleri ısıtmak için gaz tüpleri kullanır.  Trajik bir şekilde, Kelly’nin en iyi arkadaşı 2022’de evini bir yangında kaybetti.

Ada sakinlerinin acil durumlarda toplumu uyarmak için metal bir gong kullandığını açıklayan Kelly: “Her şey yandı, korkunçtu.  Neyse ki köpekleriyle birlikte dışarı çıktılar ve evin yeniden inşasına yardım etmek için hep birlikte çabalayacağız” dedi.

 Kelly ve ailesi de sınırlı kaynaklara ve ileriyi planlamaya alışmak zorunda kaldı.  Kelly’nin “onsuz yaşayamayacağı” bir şey, en sevdiği İngiliz mayonez markası Hellman’s, ancak sos özleminin bir bedeli var;  Kargo gemileri adaya yılda sadece dokuz kez gelir ve Birleşik Krallık’tan küçük bir sandık yaklaşık 600 Pound nakliye ücretine (yaklaşık 740 ABD Doları) mal olabilir.

 İzolasyonları nedeniyle Tristan da Cunha’ya asla ulaşmayan küresel krizlerden biri COVID-19’du, ancak turizmi etkiledi. Önlerindeki 2023’e bakan adalılar, yolcu gemilerinin ve meraklı ziyaretçilerin kıyılarına geri döndüğünü  görmeyi umuyor.

Haber: Louise Chambers / The Epoch Times

Çeviri: Can Serra / The Epoch Times TR

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.