Dünyanın en yaşlı bonsai ağacı Kapadokya’da

NEVŞEHİRJaponya dışında dünyada bulunan en yaşlı bonsai ağacı Kapadokya’ya dikildi. 270 yaşında olan ağaç, Japonya’da düzenlenen açık artırmada ağaçlara büyük sevgi duyan Nevşehirli bir işadamı için oğlu tarafından satın alındı.Anatolia Ballons firması sahibi Nevşehirli işadamı Halil Uluer’in en büyük zevki ağaç ve bitkilerle ilgilenmek. Bunun için firmasının bulunduğu hizmet bahçesinin arka kısmında bulunan ve muhteşem peribacaları manzarasına sahip alanı ağaç, çiçek ve bitkilerle süsleyerek adeta cennet bahçesine çeviren Halil Uluer, boş zamanlarında da bunların bakımı ile bizzat uğraşıyor. Babasının ağaç ve bitkilere olan büyük sevgisini bilen firmanın Genel Müdürü de olan oğlu Mahmut Uluer, Japonya’da iş gezisinde bulunduğu bir sırada televizyon seyrederken dünyanın en yaşlı bonsai ağacının açık artırma ile satılacağını gördü.

İstanbul’da bulunan İmamoğlu Seracılık’ı arayan Mahmut Uluer, ağacın bütün dünyada büyük beğeni topladığını, Japonların ise uğrunda resim sanatı icat edecek derecede bir saygınlığa sahip olduğunu öğrenince açık artırmaya katılarak 270 yıllık ağacı satın aldı ve özel bir konteynerde uzmanlar eşliğinde Nevşehir’e gönderdi. Kendisi de ilk uçakla gelen Mahmut Uluer böylece babasına hayatının en anlamlı hediyesini verdi.

Ağacın yerleştirilmesi için düzenlenen tören için alana gelen Nevşehir Valisi Osman Aydın ve Emniyet Müdürü Dr. Ömer Gurulkan, bonsai ağacını inceledi ve işadamı Halil Uluer’den bilgi aldı. Ağaca su vermeyi de ihmal etmeyen Vali Aydın, “İnşallah uzun süre bahçedeki yerinde bütün güzelliği ile yaşar” temennisinde bulundu. Anatolia Ballons firması sahibi Nevşehirli işadamı Halil Uluer ise , oğlu tarafından Japonya’daki bir açık artırmadan alınan ağacın kendisine verilen en büyük hediye olduğunu belirtti.

270 yıllık ağacın Japonya dışında bulunan dünyadaki en yaşlı bonsai olduğunu belirten Uluer, bölgeye gelen Japonların ağaca büyük ilgi gösterdiğini ve fotoğraf çektirmek için sıraya girdiklerini söyledi.

Kapadokya turizmine katkısı olacağına inandığını kaydeden Uluer, ağacın bölgenin iklim şartlarına uygun olduğunu da vurguladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.