Dünyanın Kalbini Isıtmış Bir İsim Zinedine Zidane

Zinedine Zidane
Alexander Hassenstein/Bongarts/Getty Images)

O çok farklı ve çok özel bir futbolcuydu. Sadece Fransız göçmenlerinin değil, neredeyse tüm göçmenlerin kahramanı gibiydi. Bir semboldü. Mücadelenin ve azmin temsilcisiydi. Zidane Cezayir asıllı idi.

Futbol dünyasına yetenekleri veya kişilikleri ile damgasını vuran belirli sayıda insan olmuştur. 2000 li yıllarda ise o isimlerin arasına Zinedine Zidane da eklenmiştir.

Futbolun endüstrileşmesi ile birlikte birçok kişi artık eskisi gibi yıldız çıkmayacağını düşünüyordu. Futbol artık estetik yönünün kaybetmeye başlamıştı. Fakat 2000 li yıllarda dünya futbol izleyicisi Zinedine Zidane ismindeki sihirbazı izleme şansını yakalayacaktı.

zidane
AVIER SORIANO/AFP/Getty Images)

Zidane topla birlikteyken bir aikido ustası gibi zarif hareket eden, inanılmaz derecede zeki, teknik ve tamamen kendisine has bir stile sahip olan çok büyük bir yıldızdı. Çok güçlü bir karakterdi. Saha içerisindeki tüm futbolcular, buna rakip oyuncular da dahil, ona büyük saygı duyuyorlardı. Hatta televizyon başındaki izleyiciler dahi Zidane’ı kalplerinde başka bir yere koymuşlardı çükü o elde ettiği başarıları hem yeteneği hem de mücadelesi ile sonuna kadar hakederek kazanmıştı. Herkes bunun farkındaydı. Şımarık değildi. Rakibini aşağıladığı pek görülmemişti.

Sanırım futbolseverler Brezilya-Fransa dünya kupası finalini hiç unutmayacaklar. Brezilya seçkin futbolcuları ile her zamanki gibi yine göz kamaştırıyordu. Brezilya milli takımı her zaman için dünyada sempati uyandırmış bir takımdır. Bir Avrupa takımı ile final oynarken çoğu insan Brezilya’nın galip gelmesini ister.

Zidane
PHILIPPE DESMAZES/AFP/Getty Images)

Fakat belki de ilk defa çoğu insan Fransa galip gelsin istiyordu, çünkü Zidane oradaydı ve milyonların kalbini fethetmeyi başarmıştı. Sahada o kadar güçlü ve güven veren bir yanı vardı ki Brezilyalı ayaklar onun yanında yetenekli şımarık  çocuklarmış gibi duruyorlardı.

Zidane o maçta inanılmaz bir oyun sergileyerek Brezilyayı tek başına yıktı ve Fransa’ya dünya kupasını kazandırdı. Ona hiç şüphe yoktu ki Zidane artık en büyükler kulübündeydi.

zidane
Getty Images

Kariyerinin son maçında, dünya kupası finalinde Materazziye attığı kafa yüzünden dahi suçlanmadı, çünkü kimse onun nedensiz yere böyle bir şey yapmayacağını biliyordu veya hissediyordu. Sadece bu olay bile, 3 kere dünyanın en iyi futbolcusu seçilen Zinedine Zidane’a duyulan saygının önemli bir göstergesi idi.

O’ndan çok etkilendim….bir göçmenin herhangi birinden iki kat fazla çalışması, ve hiçbir zaman vazgeçmemesi gerektiğini bana öğreten babamdı.

Zinedine Zidane

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.