Düşündüğümüzden Daha Güzeliz

dove3

Dove, “Düşündüğünden daha güzelsin.” diyerek kendimizi keşfetmemizde nokta atışları yapıyor.

Kadınların güzelliğini her fırsatta sosyal deney çalışmalarıyla ön plana çıkartan kişisel bakım ürünleri markası Dove, yıllar önce başlattığı bir kampanyada kapsamlı bir sosyal deney yapmıştı. Çok ses getirdi. Onu tekrar hatırlatmak istedik çünkü konu, benliğimizin güzelliklerini keşfetmemizdi. Videoda her ne kadar kadınlar ön planda tutulsa da, tüm insanları yakından ilgilendiren bir konu.

Araştırmalara göre dünyada kadınların sadece %4’ü güzel olduğunu düşünüyormuş. Dove ise “Düşündüğünden daha güzelsin.” diyerek kendimizi keşfetmemizde nokta atışları yapıyor.

Deneyde, farklı yaşlarda farklı geçmişe sahip 7 kadın yer alıyor. Bir adette FBI eğitimli robot resim çizen, Gil Zamora adında adli çizer-sanatçı bulunuyor yan perdede.

İlk olarak  kadınlarımız birbirleriyle özel olarak görüşüyorlar. Sonraki aşamada kadınlarımızdan biri perdeli odaya giriyor ve çizer-sanatçıya kendini anlatıyor. Çizerimiz ise anlatıma göre eskızı çiziyor. Ardından kendini anlatan kadınla kim vakit geçirdiyse o şahıs içeri alınıyor. Bu sefer kendini anlatan kadını diğer arkadaşından dinliyoruz. Çizilen eskızlar arasında ki fark ise inanılmaz derecede büyük oluyor.

Böylelikle deneyin yardımıyla, kadınların kendilerini ne kadar acımasızca eleştirdiklerini ve sürekli bir şeylerin düzeltme sorumluluğu altında ezildiğini keşfediyoruz. Halbuki güzelliğin endişe kaynağı değil, özgüven kaynağı olması gerektiğini anlıyoruz.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.