Efes Ziyaretçi Akınına Uğradı

Dünyaca ünlü Efes antik kenti UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edildi (İHA)
Dünyaca ünlü Efes antik kenti UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edildi (İHA)

Dünyaca ünlü Efes antik kenti UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edildi. Antik kent ilk gününde ziyaretçi akınına uğradı.

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği haberler ardı ardına Almanya’nın Bonn kentinden geldi. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin ardından, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes antik kenti listeye kaydedildi. 21 yıldır listeye dahil olmayı bekleyen Efes’le birlikte, Ayasuluk Kalesi, Çukuriçi Höyük ve Meryem Ana Evi de toplam dört bileşenle listeye girdi.

21 YILLIK RÜYA GERÇEK OLDU

Zengin tarihi ile dünyanın dikkatini çekmeyi başaran Efes antik kentinin UNESCO listesine dahil edilmesiyle 21 yıllık rüya da gerçek oldu. Tarihi alan ilk gününde ziyaretçi akınına uğradı. Çok sayıda yerli ve yabancı turist mekanı hayranlıkla inceledi.

Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, UNESCO zirvesi için Almanya’nın Bonn kentinde bulunurken, Selçuk Belediye Başkanvekili Burhan Becer de verilen kararı değerlendirdi. Efes’in listeye dahil edilmesiyle antik kentin çevresinin değişeceğini ifade eden Becer, “Efes antik kenti miras olarak ne kadar önemli olduğunu uzunca bir süreden beri kanıtlamış bir yer. Belediye başkanımızın çabaları 1994’ten beri devam eden bu süreci hızlandırdı” dedi.

Efes’in dört bileşenle UNESCO’ya girmesini ‘bir taşla dört kuş vurmak’ olarak değerlendiren Becer, Efes Antik kenti, Ayasuluk kalesi, Çukuriçi höyükle Dünya Kültür Mirası asıl listesinde yer almanın yanı sıra, son anda listeye Meryem Ana Evi’nin de dahil olmasının oldukça sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.
Becer, duygularını şöyle aktardı:

“Koruma amaçlı imar planımız onaylanmıştı. Efes ören yerlerine iki milyon üzerinde turist girişi var. Bu rakam mutlaka artacak. Bunlar arttığı zaman biz bunların karşılığında yapacağımız servis alanlarının artırımı ve buna benzer önemli çalışmaları hızlandıracağız. Efes’in çehresi tamamen değişmiş olacak. Bu çalışma Meryem Ana Evi ve Ayasuluk kalesini de kapsayacak. Daha önce iki milyon ziyaretçinin 50- 60 bini şehir merkezine gidiyordu. Ziyaretçi sayısının artması ile kent merkezine giden turist sayısı artacaktır.”

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.