Efsane Cerrah Tarık Minkari’yi Kaybettik

Türkiye’nin en önemli cerrahlarından, aynı zamanda mizah ve gezi yazarı olan efsane profesör Tarık Minkari’yi kaybettik.

Evliya Çelebi kulağına “Ahirette seyahat acentası yok, biraz da dünyayı tanı” diye fısıldayınca, emekliliğinin ardından dünyayı dolaşan ve yazdığı gezi kitaplarıyla “Cerrah Çelebi” ünvanını alan Minkari bugün Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra son seyahatine çıkıyor.

Yakın dostu Aydın Boysan O’nu şöyle tarif eder:

İnsanlar ikiye ayrılır: doktorlar ve diğerleri

Doktorlar ikiye ayrılır: Cerrahlar ve diğerleri

Cerrahlar ikiye ayrılır: Genel cerrahlar ve diğerleri

Genel cerrahlar da ikiye ayrılır: Tarık Minkari ve diğerleri…

14 Mart 1925 Bartın doğumludur. 1939’da Ayvalık’ta ortaokulu, 1942’de İstanbul’da Vefa Lisesi’ni bitirmiştir. 1942-48 yıllarında İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi’nde okumuştur. Ekim 1948’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Cerrahpaşa Cerrahi Kliniği’nde asistan olmuştur. 1952’de Uzman olmuştur. 1955 yılında Paris’te doçentlik sınavlarına hazırlanırken İstanbulda bulunan ve kısa bir süre sonra hayat arkadaşı olan Ayseli’ye mektupla evlenme teklif eder. Gelen cevap, “nişanlandık, sen de yüzüğünü tak”tır. 1957’de Doçent, 1964′ de Profesör olmuştur. 1948-1992 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 44 yıl aralıksız çalışmış, cerrahi ağırlıklı on kitaba imza atmış ve çok sayıda ameliyat tekniğine doğrudan ya da dolaylı katkıda bulunmuştur. 1992’de ona sevgi ve vefa dolu, çok anlamlı bir veda töreni yapılmıştır

Tarık Minkari’nin eşine yazdığı aşk

    Yalnız seni sevdim dersem inanma Ayseli
    Ben de yalan söyleyebilirim
    Değil mi gözümün feri
    Çocuklar var, torunlar var
    Ya abilerim, ah onlar
    Annem, babam da tabii
    Hele hastalarım
    Ki bazılarına ben de hastayım
    Bir de dostlarım var Ayseli
    Ben de yalan söyleyebilirim
    Değil mi gözümün feri
    Ama inan Ayseli
    Onlardan öğrendiklerimle sevdim ben seni

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.