Efsane Sanatçı Leonard Cohen Hayatını Kaybetti

cohen

Dünyaca ünlü şarkıcı, söz yazarı 10 Kasım’da 82 yaşında yaşamını yitirdi.

Kanadalı ünlü şarkıcı, söz yazarı Leonard Cohen’in haberi, oğlu Adam Cohen tarafından Rolling Stones Dergisi’ne “Babam Los Angeles’taki evinde, hissettiği her şeyi tamamlamış olmanın huzuru içinde yaşamını yitirdi.”  şeklinde verildi.
Sony Müzik Kanada’nın Facebook sayfasında da “Efsanevi şair, söz yazarı ve sanatçımızın vefat ettiğini derin bir üzüntüyle bildiriyoruz. Müziğin en saygın ve üretken bireyini kaybettik.” İfadesini kullandı. Açıklamada ayrıca, Cohen için bir anma töreni düzenleneceği yazıldı.

Leonard Norman Cohen Kimdir?
1934 doğumlu Cohen, Montreal’de doğmuş, Los Angeles’ta hayatını kaybetmiştir. ilk şiir kitabını Montreal’de 1956’da, ilk romanını ise 1963’te yayımlayan Cohen’in  erken dönem şarkıları müzikal olarak Avrupa pop müziğine dayanır ve çoğunluğu 1967 yılında çıkan Songs of Leonard Cohen albümünde bulunmaktadır.
70’lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar yapan Cohen’in, 80’lerden itibaren tipik olarak bas bariton tonda söylediği şarkılarına kadın vokalistler ve elektronik birleştiriciler eşlik etmiş, çalışmalarında genellikle din, yalnızlık ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edinmiştir.

Yaklaşık 60 yıllık müzik kariyerinde 82 yaşında son albümünü yeni yayınlamıştı.

Ünlü şarkıcının en bilinen parçaları arasında; “Beautiful Losers, Suzanne, Bird On A Wire, I’m Your Man, Death Of A Ladies Man”  bulunmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.