Ege Üniversitesi’nde Çıkan Kavgada Bir Öğrenci Öldü

Ege Üniversitesi kampüsünde çıkan kavgada  Fırat Yılmaz Çakıroğlu adlı öğrenci  hayatını kaybetti (İHA)
Ege Üniversitesi kampüsünde çıkan kavgada Fırat Yılmaz Çakıroğlu adlı öğrenci hayatını kaybetti (İHA)

Ege Üniversitesi kampüsünde karşıt görüşlü gruplar arasında çıkan kavgada bir öğrenci hayatını kaybederken, bir öğrenci ağır yaralandı.

Ege Üniversitesi kampüsünde, karşıt görüşlü gruplar arasında, birkaç gündür gerginlik yaşandığı iddia edildi. Gerginliğin büyümesi üzerine çıkan kavgada Fırat Yılmaz Çakıroğlu hayatını kaybetti.

Yaklaşık 300 öğrencinin karıştığı kavgada, bıçak, sopa ve taş kullanıldığı belirtildi. Kavga sırasında 2 öğrenci bıçakla ağır yaralanırken, çok sayıda öğrenci de hafif şekilde yaralandı. Durumun bildirilmesi üzerine kampüse çok sayıda ambulans yönlendirildi. Çevik kuvvet polis ekipleri kampüse girerek olaya müdahale edip grubu ayırdı.

Ağır yaralılar olay yerindeki ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alınan Fırat Yılmaz Çakıroğlu, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Ağır yaralı Nurullah S.’nin ise tedavisinin Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam ettiği, hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

İzmir Ege Üniversitesi Ülkü Ocakları Teşkilat Başkanı olan Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ölümüyle ilgili 6 şüpheli gözaltına alındı. Olayın şüphelileri arasında, ağır yaralı Nurullah S.’nin de bulunduğu öğrenildi.

Öte yandan, Çakıroğlu’nun cenazesi, otopsi işleminin tamamlanmasının ardından ailesine teslim edildi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’ne götürüldü.

TBMM Genel Kurulu’nda İç Güvenlik Paketi görüşmeleri öncesinde, Ege Üniversitesi’nde yaşanan olayla ilgili söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, gözyaşlarını tutmakta zorlandı.

Ege Üniversitesi’nde, Ülkü Ocakları mensubu Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun şehit edildiğini belirten Vural, “Bu kürsüden ve parlamentoda, hükümete, PKK’nın üniversitedeki örgütlenmesine karşı tedbir alınmasını defalarca ifade etmiş, Ege Üniversitesi yönetiminin de PKK’nın bu yapılanmasıyla ilgili hiçbir tedbir almamasıyla ilgili, bu konuda, hem Rektörlüğü hem emniyet teşkilatını uyarmıştım. Bu değerli kardeşim beni birkaç kere aradı. Dün çıkan bir gerginlik ve bu gerginlikten sonra bugün sınava girecekler, polise söylüyorlar ‘tedbir alınız’ diye, ama maalesef sınava girerken polis yok, saldırıya uğruyorlar ve bıçaklanarak ölüyor. Ve 45 dakika ambulans gelmiyor, kan kaybından ölüyor. Aldığım bilgilere göre, inşallah öyle değildir ama oradaki bir polis arabasıyla gönderilmesi talebi uygun görülmüyor. Bunun sorumlusu kim? Elinizi vicdanınıza koyunuz. İç güvenlikte buna alacağınız ne tedbir var?” ifadelerini kullandı.

Konuşurken gözyaşlarına hakim olmakta zorlanan Vural, daha sonra yerinden kalkarak arka sıralara oturdu.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.