Ege ve Marmara’da Deprem; Halk Sokağa Döküldü

Kaynak: Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
Kaynak: Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü

Bugün, Ege denizinde 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre,  saat 12.25’de Çanakkale Açıkları-Ege Denizinde bir deprem meydana geldi. AFAD “Türkiye Deprem Veri Merkezi’nden alınan verilere göre depremin büyüklüğü 6.5 olarak hesaplanmıştır. Depremin meydana geldiği bölgeye en yakın yerleşim yerleri Çanakkale ili Gökçeada İlçesi olarak belirlenmiştir. Depremden sonra büyüklüğü 2,8 ile 5.3 olan onlarca artçı deprem meydana gelmiştir. Artçı deprem aktivitesi yoğun olarak devam etmektedir Depremin şiddeti 7 olarak ölçülmüştür” açıklamasında bulundu.

Deprem başta Çanakkale, Edirne ve İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesinde şiddetli olarak hissedildi. Gökçeda ve Edirne’de bazı binaların çatılarında ufak çaplı hasarlar bildirilmiş olup herhangi bir can kaybı yoktur.

Panik esnasında 30 kişinin yaralandığı bildirildi. Halk sokaklara döküldü.

AFAD’dan yapılan açıklamada ayrıca şu bilgilere de yer verildi:

“Deprem açısından oldukça aktif olan Çanakkale ili 1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede aletsel dönemde meydana gelen bazı depremler 1912 M=7.2 Şarköy Mürefte, M=6.3, M=6.8 Şarköy Mürefte, 1953 M=7.2 Yenice-Gönen, 1975 M=5.0 Ezine, 1975 M=5.5 Gelibolu, M=5.4 Biga depremleri son yüzyılda meydana gelen en büyük depremlerdir.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.