El-Kaide Sincan’da Hilafet İstiyor

El-Kaide’ye ait “Resurgence” dergisinde Sincan’da Uygur Müslümanlarına karşı yapılan muamele anlatılıyor (Ekran görüntüsü/al-Sahab medya)
El-Kaide’ye ait “Resurgence” dergisinde Sincan’da Uygur Müslümanlarına karşı yapılan muamele anlatılıyor (Ekran görüntüsü/al-Sahab medya)

El-Kaide’nin yeni bir dergisi Çin’de yayınlandı. Dergide iki sayfa boyunca, Çin Komünist rejiminin Uygur Müslüman azınlığına karşı işlediği suçlar anlatıldı.

”Resurgence”(Diriliş) dergisi El-Kaide’nin propaganda kolu olan El-Sahab medya organizasyonu tarafından geçtiğimiz günlerde hayata geçirildi. Grafikli bilgiler derginin ilk sayısında yayınlandı.

Dergide Sincan ile ilgili “10 gerçek” başlığı altında bilgiler yer almakta. Sincan bölgesinin 1800 yıl boyunca Çin’den bağımsız olduğu son 237 yıldan beri bölgenin çeşitli aralıklarla ”Çin işgali altında” olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, 1949 yılında Komünist Partisi bölgeyi aldıktan sonra 4,5 milyondan fazla Müslümanın Çin rejimi tarafından öldürüldüğü bildiriliyor.

Rejimin, 30.700 adet din kitabı yaktığı, 28.000 camiyi bara çevirdiği, 18.000 medreseyi depoya dönüştürdüğü ve 120.000’den fazla din adamı ve imamı öldürdüğü iddia ediliyor.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Uygurlulara karşı işlediği suçlar gittikçe uzuyor. Dergide, bölgede halka yakın yerlerde nükleer silah testi yapıldığı, baskı ve şiddettin devam ettiği belirtiliyor.

Dergide bir başka bölümde, Müslüman ayaklanmasının Amerika, İran, Rusya, Çin ve Müslümanlara karşı gizli savaş yürütenler için acı bir yenilgi getireceği belirtiliyor.

Ayrıca, Sykes-Picot Anlaşması kaldırıldığında, Pakistan, Sincan ve diğer Müslüman ülke halklarının, İslam hilafeti altında yaşamasının mümkün olacağı ifade ediliyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun Arap eyaletlerini bölen Sykes-Picot Anlaşması 1916 yılında yapılmıştı.

”Resurgence” dergisinin Arap yarımadasında El-Kaide tarafından yayınlanan İngilizce “Inspire” dergisinden esinlendiği söyleniyor. Her iki dergi de benzer bir hedef peşinde: saldırılar gerçekleştirmek için terörist toplamak.

Çin odaklı bu makale El-Kaide’nin otorite kazanma girişimi olabilir, çünkü son zamanlarda tüm dikkatler IŞİD üzerindeydi.

Temmuz 2014’te IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi, Çin dahil birçok ülkede intikam almak için çağrıda bulundu. Bağdadi’nin “Müslümanların hakları Çin, Hindistan ve Filistin’de bastırılıyor” dediği iddia ediliyor.

Çin medyası kaynağı bilinmeyen bir harita yayınladı. Haritada, önümüzdeki beş yıl içinde IŞİD’in fethetmek istediği ülkeler gösteriliyor ve haritada Sincan da yer alıyor.

”Foreign Policy” dergisine göre bu tür terörist tehditler, Sincan’daki Müslümanları vahşice bastırmak için Çinli yetkilere bir fırsat sunuyor.

Foreing Policy ”Müslümanlara uygulanan muamele yüzünden IŞİD’in eleştirileri, Pekin’i her durumda alarma geçirdi. Bu tehdit karşısında yetkililerin ne kadar aktif davranacakları zaman içerisinde belli olacak” şeklinde yorum yaptı.

Joshua Philipp, Epoch Times

Orjinal haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.