Elektrikten Sonra Doğalgaza Zam!

Maliye Bakanı Taner Yıldız Zamların Gerekçesini Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız

Elektriğe yapılan %9,2 zammın ardından 1 Nisan tarihinden geçerli olmak üzere doğalgaza da % 18,72 zam yapıldı.

Kayseri’de Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM)’nin Mart ayı verilerinin açıklandığı toplantıya katılan  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilerin yapılan son zamlarla ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldız, ham petrol fiyatlarının özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşanan siyasi karışıklıklar nedeniyle artış gösterdiğini ve enerjide %72 oranında dışarıya bağımlı olan Türkiye’de önemli bir maliyet baskısına yol açtığını ve dünyadaki arz talep dengesinin son dönemdeki fiyat oluşumundaki etkisinin sınırlı olduğunu söyledi.

Bakan  Yıldız üç dört aydan beri zam konusunda baskı altında olduklarını Rusya’dan alınan doğalgazda indirim olmasaydı zam oranının daha yüksek olacağını da sözlerine ekledi. Doğalgaz ithal ettiğimiz ülkelerin başında gelen Rusya şubat ayından itibaren doğalgazda %10’luk bir indirime gitmişti.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, enerjiyi dövizle alıp TL  ile sattığımız için diğer ülkelerde olmayan açık bir pozisyonumuzun bulunduğunu, döviz fiyatlarındaki artışın maliyetlerde baskıya neden olduğunu söyledi. Kasım ayından itibaren sadece kurda yaklaşık %13’lük bir artışın söz konusu olduğunu, bunun yanında da ham petrol fiyatlarındaki fiyat artışlarının da olumsuzluğu bir araya gelince bu baskıyı piyasaya zam olarak yansıtmak zorunda kaldıklarını da ifade etti.

Bakan Yıldız’a önümüzdeki dönemde zamların devam edip etmeyeceği ile ilgili bir soruya da Yıldız, , “Önümüzdeki dönem için zam haberlerini yapılmasını doğru bulmuyorum. Her ayı kendi içerisinde değerlendireceğiz. vatandaşın lehine ne yapabiliriz onu konuşmamız lazım” dedi.(Hürriyet Gazetesi)

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.