Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak Tutuklandı

Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak Tutuklandı

Erol Özkasnak tutuklandı-Habertürk

28 Şubat Soruşturması kapsamında aralarında emekli Tümgeneral Erol Özkasnak’ın da bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında 4 muvazzah asker de bulunuyor. Emekli Kıdemli albaylar Yaşar Bülent Aksaray, İbrahim Reşit Çağın ile emekli yarbay Güneş Kıral mahkeme tarafından serbest bırakıldılar.

28 Şubat Soruşturması kapsamında Bodrum’daki evinde göz altına alınan dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadesinde emirleri yerine getirdiğini ve TSK mensubu olarak yasadışı bir şey yapmasının söz konusu olamayacağını ifade etti. Yaklaşık 5 saat süren sorguda Özkasnak’a, Batı Çalışma Grubu’nun işlevleri hakkında sorular soruldu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle mücadele Şubesine Özkasnak ve diğer şüpheliler getirildi. Muvazzaf askerler Hava Kurmay Albay Seyfullah Sönmez, Albay Mustafa Hakan Bural, Albay Ahmet Dağcı ve Albay Mustafa İhsan Tavazar, Merkez Komutanlığı’nda tutulduktan sonra dün sabah adliyeye sevk edildiler. Adresinde bulunamayan emekli Kıdemli Albay İbrahim Reşit Çağın dün öğle saatlerinde teslim olurken, Emekli Yarbay Bülent Yanaşık ise henüz aranıyor. Emekli askerler emniyette rütbelerine göre sorgulandılar. Sorgulamaları biten emekli subaylar Veli Seyit, Bahaddin Çelik, Osman Bülbül ve Yaşar Bülent Aksaray, adliyeye sevk edildi.

 Emniyette en son ifade veren Özkasnak’a daha önce soruşturma kapsamında gözaltına alınanlara sorulan Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) kuruluş amacı, yürütülen faaliyetler, bazı rütbelilerle ilişkisi, kendisinin BÇG’daki görevi, Medya ile olan ilişkisi, Sincan’da tankların yürütülmesi gibi savcılığın hazırladığı sorular yöneltildi.

Özkasnak’a Psikolojik Harekât Belgesi Soruldu

Özkasnak’a Genelkurmay Başkanlığı Muharebe Elektronik ve Bilgi Sistemleri Başkanlığı’nın logolarının bulunduğu gizli ibareli belgelerle ilgili sorular da yöneltildi. Bu belgelerin nerelere gönderildiği ve kişilere yönelik psikolojik propaganda aracı olarak kullanılıp kullanılmadığı da soruldu.26 Ağustos 1997 tarihli Genelkurmay Psikolojik Harekat Grup Komutanlığı görev, yetki ve sorumlulukları yönergesi ve ekleri de gösterildi. Avukatı ile birlikte soruları yanıtlayan Özkasnak, diğer emekli askerler gibi söz konusu belgelerden haberi olmadığı yönünde bilgi verdi. Özkasnak tutuklu emekli Orgeneral Çevik Bir gibi Milli Güvenlik Kurulu kararlarının gereğinin yerine getirilmesi için, yasal çerçeve içinde bir dizi çalışma ve işlemler yapıldığını beyan etti.

Sorgulamaların tamamlanmasından sonra Muvazzah askerler merkez komutanlığına ait araçlarla askeri cezaevine, diğer tutuklular ise Sincan Cezaevi’ne gönderildiler.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.