Endonezya’da Volkan Patlaması: 15 Ölü

Resim: Getty Images

CAKARTA– Endonezya’nın Java adası Merapi dağındaki volkanın patlaması sonucu 15 kişinin öldüğü bildirildi. Ölenler arasında bir gazeteci de olduğu gelen bilgiler arasında.

Endonezya’nın haber kanalı MetroTv, Merapi volkanın patlaması sonucu ölü sayısının 15’e yükseldiğini duyurdu. Daha önce yerel basında yer alan haberlerde, volkanın alev püskürmeye başlaması ile etrafa yayılan dumandan bir bebeğin öldüğü belirtilmişti.

Bu arada ölenler arasında bir gazeteci olduğu ifade edilirken, El Cezire televizyonu muhabiri olduğu tahmin ediliyor. Gazetecinin kimliği ile ilgili ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Endonezya makamları, volkanın etrafa yaydığı dumandan zehirlenen ve sıcak küllerden yaralanan kişi sayısının 30’a yükseldiğini ifade etti. Volkandan etrafa yayılan dumandan bir bebeğin zehirlenerek öldüğü gelen bilgiler arasında. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, hastane yetkilileri sayını artabileceğini kaydediyor. Merapi yanardağından çıkan duman ve küllerin 10 kilometre çevreye yayıldığı aktarılıyor.

Endonezyalı bilim adamları dün volkanın patlayacağı uyarısında bulunması ile yanardağ etrafındaki köyler tahliye edilmeye başlanmıştı.

Bölgedeki en üst düzey volkan bilimci Subandriyo, volkanın alacakaranlıktan hemen önce püskürmeye başladığını aktardı.

Resim: Getty Images

Endonezya makamları, dün bilim adamlarının uyarısı üzerine Merapi volkanı çevresindeki köyleri tahliye etmeye başlamıştı. Yerel makamlar, 13 kişinin tahliye edilerek oluşturulan güvenli kamplara yerleştirildiğini kaydediyor. Yanardağın bugün de patlaması ile Merapi çevresinde geniş bir güvenlik şeridi oluşturdu.

En son 2006’da Merapi volkanında meydana gelen sarsıntılar ve dağdan yuvarlanan taşlar sonucu 2 kişi ölmüştü. 1994’de ise Merapi volkanının püskürmesi sonucu 60 kişi yaşamını yitirirken, 1930’dan bu yanan aynı volkan bin 300 can aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.