Engelliler Ee-Ticaret Projesi ile Kendi İşlerini Kurabilecek

Engelliler, Toplumsal Dönüşümü Ee-Ticaret ile Sağlayacak

engelliler kendi işini kurabilecek

Kalkınma Bakanlığı Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) tarafından eğitim ve istihdam olanağı da sunulan “ee-ticaret (engelsiz e-ticaret) Projesi” ile engellilerin sektörde istihdam edilmesi ve kendi işlerini kurması planlanıyor.

Proje süresince 600 engellinin e-ticaret uzmanlığı eğitimi alarak e-ticaret sektörüne kazandırılmasını planlanırken, eğitimi alan engellilerin, veri girişi, yasaklı kelime kontrolü, müşteri hizmetleri, onay operasyonu konularında görev almaları ve kendi işlerini kurmaları hedefleniyor.
Engellilerin sorun yaşamalarının nedenini, “sosyal ve fiziksel sistemin özürlülere uygun olmaması, engellilerin dışında organize edilmesi” şeklinde tanımlayan  Türkiye BeyazSaray Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, projeyi şöyle değerlendirdi:

“Teknolojinin sunduğu fırsatı kullanırsak, . E-ticaret ile işadamı olma şansımız var.. Bunun için en iyi fırsatı, ticaret kısmı. Ticaret yapmaya ve para kazanmaya başlarsanız, özürlülerin de toplumsal yerlerinde oynamalar başlayacak.dedi.”

ETİD üyelerinin 2 bin kişiye istihdam sağladığını kaydeden Ayva, “Sisteme 600 kişi enjekte edebilirsek, çalışanların yaklaşık yüzde 22-23’ünü engelliler oluşturacak. Eğitime katılanların, bir yerlerde çalışma şansı, kendi ticaretini yapma olanağı var” dedi.

Ayva, şu ana dek 150 civarında kişinin tamamladığı programla ortopedik ve görme engelliler daha fazla ilgilendiğini, eğitim alanlardan kendi işini kuranlar ve çalışmaya başlayanlar olduğunu, eğitimden geçenlerin hemen hepsinin, alışverişlerini internetten yapmaya başladığını anlattı.

Ayva  İstanbul 70. Yıl Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Araştırma Hastanesi ile ortak bir çalışma yürüteceklerini belirtti”Bu hastaneye hastalar çeşitli yaralanmalar sonucunda gelip, fizik tedavi görüyor. Oraya gelen insanların bir daha iyileşme şansı yok. Bu insanlar günlük 2 saat tedavi görüyor. Kalan saatleri boş. Buraya gelen insanlar büyük bir moral bozukluğu içinde ancak rahatlıkla her şeyi yapabilecek durumda. Bu insanlar taburcu olurken, yanlarında bir de meslekle taburcu olsunlar. ‘Ben ne olacağım, beni kim ne yapsın-‘ düşünceleriyle boğuşmaktansa bu işi öğrensin diye düşündük. Her ay 150-200 kişi mezun etme şansları olduğunu ve  Almanyadaki engellılerinde bu projeden yararlanacağını  söyledi..”

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun da, e-ticaretin evden bile yapılabilir bir iş dalı olduğuna değinerek, “Bu işi yaparken bir takım şeyler çok önemsiz hale gelebiliyor. Örneğin bir çağrı merkezi operatörünün illa görmesi gerekmiyor. Sektörümüzde engellilerin çok yer alacağını düşünüyoruz” dedi.

E-ticaret ağırlıklı olarak işte ve bu işe gönül verenlerden öğrenildiğini belirten Orhun, “hırslı, öğrenmeye açık ve çalışkanım” diyecek, e-ticaretin genel fonksiyonlarını, işleyişini bilen herkese istihdam sağlanabileceğini söyledi.
Programa katılmak isteyen engeliler  www.ee-ticaret.com üzerinde başvuru yapabilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.