Erciş’te Bundan Sonrası Daha Zor Geçecek

Erçiş, deprem, van
Fot:Getty Images / MUSTAFA OZER

Van ve çevresinde  meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem en çok Van’ın Erciş ilçesini etkilediği ve Erciş’teki 63 binanın tamamen yıkıldığı ve kalanların da hasarlı olduğu bildirildi. Halen yıkılan binaların enkazlarının tamamına ulaşılamadığı ve bu saatten sonra canlı insana ulaşma ümidi fazla kalmadığı belirtiliyor. Arama ve kurtarma ekipleri şiddetli yağmur ve soğuk havaya karşı görevlerini canla başla sürdürmeye çalışıyorlar.

Erciş’teki binaların %99’unun hasarlı olduğu ve artçı depremlerin devam etmesi nedeniyle insanlar evlerine giremiyorlar. Kurulan çadırlarda soğuk ve yağmurla yaşam mücadelesi veriyorlar.

Erciş’te kamu binaları ve hastaneler de depremde hasar gördüğü için sağlık hizmetleri de yapılamıyor. Van – Erciş Yolu’nda TOKİ’nin voleybol sahasına kurulan seyyar hastane de  vatandaşlar muayene edilebiliyor. Eczaneler olmadığı için hastanede bulunan numune ilaçlardan sadece birer tablet hastalara verilebiliyor. Soğuk hava ve yağış depremzedeleri özellikle de çocuklarda soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ciddi bir artış gösterdiği için acil olarak ilaç ihtiyacının karşılanması gerekiyor.

Erçiş, deprem, van
Fot:Getty Images/Mustafa Özer

Bu çadırlardan birinde 2 çocuğu,  eşi ve eşinin ailesiyle kalan Kiraz Simeklioğlu’da bu depremzedelerden biri. Evleri müstakil olmasına karşın hasar gördüğü için evlerine giremediklerini ve artçı sarsıntıların sürdüğünü söyledi. Kızılay’ın verdiği çadırda kaldıklarını, yine verilen battaniyeleri kullandıklarını anlattı. Başka hiç bir yardım almadıklarını; ihtiyaçlarını da evleri müstakil olduğu için tehlikeli olmasına rağmen girip aldıklarını, ekmek, yiyecek veya başka bir ihtiyaçları için herhangi bir yerden temin etme şanslarının hiç olmadığın söyledi. Çünkü ilçedeki fırın, market, eczane v.b hiçbir yerin hizmet verebilecek durumda olmadığını ifade etti.

Kiraz Hanım çadırların kış soğuğunda çok etkili olmadığını, yere serdikleri yorgan ve battaniyelere rağmen ısınamadıklarını, salı gününden itibaren yağan yağmurun da çadırdaki yaşam koşullarını iyice zorlaştırdığını ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.