Erdoğan: “Diplomatik Bir Pazarlık Söz Konusu”

Erdoğan, Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı (İHA)
Erdoğan, Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı (İHA)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD’in elinde rehin olarak tutulan 49 Konsolosluk görevlisinin kurtarılması operasyonuyla ilgili maddi bir pazarlık yapılmadığını, siyasi ve diplomatik bir pazarlık yapıldığını ifade etti.

22 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilecek olan ve 193 ülkenin devlet veya hükümet başkanı düzeyinde katılacağı Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu’na katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türk rehinelerin kurtarılması operasyonu ile ilgili pazarlık iddialarının olduğunun sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu iddiaları ileri sürenler neye dayanarak bunu ileri sürerler bilemem, burada eğer maddi bir pazarlıktan bahsediyorlarsa böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Siyasi noktada diplomatik bir pazarlıktan bahsediyorlarsa tabii ki siyasi diplomatik bir pazarlık söz konusu. Zaten bu siyasi bir pazarlığın neticesidir, bunun bir zaferidir” dedi.

3 IŞİD militanı ile Türk rehinelerin takas edildiği iddialarının sorulması üzerine Erdoğan, “Her şey milli, bütün bu operasyonun her türlü başlıkları tamamen MİT’in maharetidir. Burada takas oldu mu olmadı mı gibi şeyleri herkes bir şeyler yazacaktır. Takas oldu veya olmadı, neticede 49 tane bizim vatandaşımız Türkiye’ye geldi. Bizim bu 49 vatandaşımızı hiçbir şey ile değiştirmemiz mümkün değil. Bunun üzerinde durmamız lazım. Velev ki böyle bir takas dahi olmuş olsa, benim 49 tane vatandaşımın karşılığı hiçbir şey ile değişilmez” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.