Erdoğan Medvedev’le Görüştü, Mavi Marmara Dosyasını İletti

MOSKOVABaşbakan Recep Tayyip Erdoğan Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi’nde, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le bir araya geldi. Kremlin’den yapılan açıklamada görüşmede, Medvedev’in mayıs ayındaki Türkiye ziyaretinde anlaşma sağlanan konularda gerçekleşen ilerlemeleri ele alındı. Türk kaynakları da Metro Convention Centre’da gerçekleşen görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, bölgesel konuların müzakere edildiğine vurgu yaptı. Rus delegasyonundan edindiği bilgiyi aktaran Ria Novosti haber ajansı ise Erdoğan ve Medvedev’in mayıs ayındaki ziyarette anlaşma sağlanan konulardaki ilerlemeleri ve diğer ikili ilişkilerde ele aldıklarını duyurdu. Ajans, Mersin Akkuyu’ya inşa edilecek nükleer santralle ilgili anlaşmanın mayıs ayında Medvedev’in Türkiye ziyaretinde imzalandığını hatırlattı. 20 milyar dolara mal olacak anlaşmanın uygulama aşamasına geçmesi için, iki ülke parlamentolarından geçmesi gerekiyor. Özellikle bir aydan kısa olan ziyaretlerde vizelerin kaldırılması ile ilgili anlaşmalar da iki ülke parlamentolarının onayını bekliyor.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan-Medvedev görüşmesinde İran nükleer programı, Orta Doğu sorunu ve Gazze’ye insani yardım götüren filoya yönelik İsrail saldırısı da ele alındı. Başbakan Erdoğan, Mavi Marmara’ya yönelik saldırının kasıtlı yapıldığını gösteren deliller, öldürmek amacı ile ateş edildiğine dair otopsi raporları ve ölen kişilere ait fotoğrafların da yer aldığı dosyayı Medvedev’e verdi.

 

Zirve çerçevesinde Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron ve bazı hükümet ve devlet başkanları ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 

Erdoğan zirve sonrası yaptığı açıklamada 9 kurbana ilişkin adlî tıp belgelerini Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in dışında, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero’ya ilettiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.