Erdoğan’dan Koronavirüsü İle İlgili Önemli Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde ‘Kornavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’ açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonrasında gerçekleştirdiği basın toplantısında korona virüsün sürecini detaylı şekilde anlatacaklarını belirtti.

Erdoğan’ın ‘millete sesleniş’ adı altındaki basın toplantısı konuşmasından satırbaşları şu şekilde;

” Bugüne kadar hastalığın kontrol altında tutulmasıyla ilgili sağlık önlemleri ve diğer tedbirleri peyderpey hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Gönüllü veya zorunlu karantina uygulamaları sebebiyle günlük hayatı adeta durma noktasına getiren böyle bir sürecin pek çok boyutu yanında ciddi ekonomik sonuçları da ortaya çıkacaktır.

Türkiye olarak hem bu hastalığın salgın haline dönüşmesini engelleme hem de üretimi, ticareti, istihdamı, ekonomiyi canlı tutma mecburiyetimiz var. Ağustos 2018 yılında yaşadığımız kur, faiz, enflasyon saldırısının etkilerinden yeni yeni kurtulmaya, işlerin tekrar yoluna girmeye başladığı bir dönemde ipin ucunu asla bırakamayız.”

Özel sektöründe yapılmasını gerekenleri yapma çağrısında bulunan Erdoğan, “Covid-19 ile mücadele ederken sanayisiyle, ticaretiyle tüm ekonominin çarklarının dönmeye devam etmesini sağlamak elbette kolay değildir. Bunun için devlete düşen görevler yanında özel sektörümüzün de yerine getirmesi gereken özel sorumlulukları olduğu muhakkaktır.” dedi.

“Bugün burada alacağımız kararlarla bu zoru birlikte başaracağız. Ülkemizi sağ salim bu süreçten çıkardığımızda önümüzde eskisinden çok daha büyük fırsatların bizi beklediğini şimdiden görebiliyoruz. Burada bir taraftan sabır diğer taraftan dua ile biz bu süreci aşacağımıza inanıyorum.”

Çin’deki salgın dönemiyle üretim konusunda ilk alternatif yerlerden birinin de Türkiye olduğunu vurgulayan Erdoğan;

“Üretimde alternatif denince de ilk akla gelen yerlerden biri Türkiye olmaktadır. Ayrıca virüs salgını ve petrol fiyatlarının düşüşüyle bağlantılı olarak da fiyat alanındaki gelişmeler de ülkemize ilave avantajlar sağlayacaktır. ” şeklinde konuştu.

“Önümüzdeki birkaç haftalık dönemi iyi yönetir milletimizi iyi bilgilendirir hastalığı sıkı bir şekilde kontrol altında tutabilirsek umduğumuzun da ötesinde güzel bir tablo bizi bekliyor.

Önemli olan hastalığın bizi yenmesine fırsat vermeden bizim hem tıbbi olarak virüsün hem de bunun psikolojik ve ekonomik etkilerinin üstesinden gelebilecek dirayeti ortaya koyabilmemizdir.

Bu konuda ben sizlere güveniyorum ve birlikte aşacağımıza inanıyorum.”

4’lü Görüşme Hakkında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferans ile Emmanuel Macron, Angela Merkel ve Boris Johnson ile görüştüğünü İngiltere ve Fransa’nın durumunun bizimle mukayese edilemeyecek kadar olumsuz olduğunu belirterek, “Dörtlü bir video konferans yaptık. Virüs konusunda bir değerlendirme yaptığımızda en iyi konumda olan biz gözüküyoruz. Bizden sonra Almanya gözüküyor. Ama İngiltere ve Fransa’nın durumu bizimle mukayese edilmeyecek derecede olumsuz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.