Erdoğan’ın Sözleri ABD Tarafından Kınandı

ABD Sözcüsü Josh Earnest Erdoğan'ın sözlerini kınadı (NICHOLAS KAMM/AFP/Getty Images)
ABD Sözcüsü Josh Earnest Erdoğan’ın sözlerini kınadı (NICHOLAS KAMM/AFP/Getty Images)

AKP Genel Merkezde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmada, “Mısır’da darbenin arkasında İsrail var, elimizde belgesi var” ifadeleri ABD tarafından şiddetle kınandı.

ABD yönetiminden Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Mısır konusundaki yorumlarıyla ilgili basına açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, “Başbakan Erdoğan tarafından bugün yapılan açıklamaları şiddetle kınıyoruz. İsrail’in Mısır’da meydana gelen olaylardan herhangi bir şekilde sorumlu olduğunu ileri sürmek saldırgan, ispatlanmamış ve yanlıştır” diye açıklamada bulundu.

Dünya Bültenine göre, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Dünyadaki tüm lider ülkelerin yapıcı diyaloglar yoluyla Mısır’daki bu tehlikeli durumu çözmek gerektiğini vurgulayarak bu gibi açıklamaların dikkati dağıttığını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “İşte şu anda Batı’nın demokrasi sandık değildir veya demokrasi sadece sandık değildir mantığı o zaman da işlendi ve şimdi bunu yine işlemek isteyenler var. Ama biz diyoruz ki demokrasinin yolu sandıktan geçer, sandık milli iradenin ta kendisidir. Şu anda işte Mısır’da uygulanan da budur. Mısır’da ne diyorlar ‘demokrasi sandık değildir’, arkasında neresi var, İsrail var. Mısır’da darbenin arkasında İsrail var, elimizde belgesi var” ifadelerini kullanmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.