Ergenekon Sanıklarından Son Açıklama

Ergenekonu protesto eden göstericiler

Ergenekon davası sanıkları yazılı olarak ortak bir basın açıklaması yaptılar. Sanıklar yaptıkları açıklamada özel yetkili mahkemelerin (ÖYM) meşruiyetini kaybettiğini ve TBMM’nin kapattığı ÖYM’lerin, Temmuz ayında kendi aldıkları kararla kendilerine TBMM’nin çıkardığı yasalara uymama yetkisi verdikleri belirtildi. Açıklamada, ÖYM’lerde görülen davalarla Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak paydalarının hedef alındığı ifade edilirken, bu ortak paydaları temsil eden kurum ve kişilerin uydurma delillerle sanık konumuna getirildiği ifade edildi.  Davalarda bir terör örgütünün varlığı ve sözde bir darbe kanıtlanmaya çalışıldığı ama başarılamayınca zorla sanıklara kurdurulmak istendiğinin belirtildiği açıklamada okyanus ötesinde tertiplenmiş, hukuken çökmüş bu davaların temel hedefi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdışı bir yapıya dönüştürülmesidir, dendi.  Davalarda yasalar askıya alınmıştır, denirken, avukatlarla sanıklara konuşma yasağı getirilmiştir, sanıkların soru sorması, avukatların söz alması engellenmiştir, duruşmalar halktan kaçırılmıştır ifadeleri yer aldı.

Adaleti Türk halkı ile birlikte aramak başlıca çıkış yolu haline gelmiştir diyen sanıklar “Bu davaların, korku imparatorluğunun yıkılması ve halkımızın özlemi olan gerçek duruşmanın kurulması ile sonuçlanacaktır” ifadelerinde bulundu.

Açıklamaya imza atan sanıklar ise şöyle: Doğu Perinçek, Deniz Yıldırım, Durmuş Ali Özoğlu, Erkan Önsel, Fatih Hilmioğlu, Hasan Ataman Yıldırım, Hasan Atilla Uğur, Hikmet Çiçek, İbrahim Özcan, Kemal Aydın, Kemal Kerinçsiz, Mehmet Bedri Gültekin, Mehmet Demirtaş, Mehmet Haberal, Mehmet Perinçek, Mustafa Balbay,Mustafa Levent Göktaş, Muzaffer Tekin, Oktay Yıldırım, Serdar Öztürk, Sevgi Erenerol, Tuncay Özkan, Turhan Özlü, Veli Küçük, Yalçın Küçük

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.