Esad: Dikkat Edin Deprem Yaratmayın!

Protesto gösterisi sırasında, ‘Sıçanın oğlu fare sonunda gününü göreceksin’ yazılı Esad’ın karikatürünü taşıyan bir protestocu (MAHMUD TURKIA/AFP/Getty Images)

Suriye’de gerginlik devam ederken,  Suriye Devlet başkanı Beşar Esad, batıya verdiği mesajda, “Ülkede meydana gelen huzursuzluk, Suriye’nin bulunduğu bu bölgede deprem etkisi yaratır dikkatli olun!” çağrısı yaptı.

İngiliz Sunday Telegraph gazetesine verdiği demeçte Batı ülkelerini sert bir dille uyardı.

“Başka bir Afganistan ya da onlarca Yeni Afganistan’lar görmek ister misiniz?” sorusunu yöneltti.

İngiliz gazetesi ile yapılan bu görüşme, protestocuların sokaklara dökülüp Libya’da NATO’nun yaptığı gibi uçuşa yasak bölge ilan edilmesini talep etmelerinin ardından geldi.

Libya’da olduğu gibi Suriye’ye de müdahele edilmesi sonucunda ikinci bir Afganistan oluşabileceğini belirtti. Esad, “Suriye bir fay hattıdır, eğer zeminle oynarsanız bir depreme neden olursunuz. Başka bir Afganistan ya da onlarca Afganistan görmek istiyor musunuz?” diye sordu.

Suriye’ye yapılacak bir müdahalenin tüm bölgeyi etkileyeceğini belirtti. “Suriye’yi bölerseniz tüm bölgeyi bölmüşsünüz demektir” dedi.

Muhaliflere yönelik şiddet devam ediyor, BM genel sekreteri Ban Ki-moon, Cumartesi günü Humus ve İdlib’in kuzeyinde 50’den fazla kişinin öldürülmesini kınadı.

Yapılan açıklamada “Değişim için, Suriye’nin baskı ve şiddete değil, geniş kapsamlı reformlara ihtiyacı vardır” diye belirtildi.

Mart ayından beri Esad’ın iktidardan inmesine yönelik yapılan protestolardan sonra 3000 kişi öldürüldü.

İngilizce Metin

İlgili Haberler

Suriye Türkiye Gerginliği Tammo’nun Öldürülmesi ile Devam Ediyor

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.