Eşi Görülmemiş ‘Deniz Canlısı’ Keşfedildi

ABD’li araştırmacılar, Endonezya açıklarında yaklaşık 3 bin metre derinlikte daha önce benzerine hiç rastlanmamış solucan benzeri bir canlı görüntülediler. ‘Squidworm’ (mürekkep balığı solucan) olarak tanıtılan canlıya bilimsel olarak ‘Teuthidodrilus Samae’ adı verildi.

California Eyaletinde’ki Scripps Oşinografi Enstitüsü ve Massachusetts’taki Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nde çalışan bilim adamlarının, Sulawesi denizi derinliklerinde keşfettiği 9 santimetre uzunluğundaki canlı, 6 bin 200 metre derinliğe kadar dalabilen bir robot dalgıç tarafından görüntülendi.

Planktonlarla beslenen Squidworm, vücudundan uzanan yüzlerce sert tüyün sıradışı ahengiyle yüzüyor. Görüntülerde, tüylerin zaman zaman yok olduğu ya da vücudunun belirli bir bölgesinde ansızın ortaya çıkarak hareketi sağladığı görülüyor. Canlının kafasından uzanan 10 ince kol, Squidworm’a olağandışı bir görünüm kazandırıyor. Yiyecek yakalamada kullandığı sanılan kollarının solungaç ya da değişik başka organların görevini sağladığı düşünülüyor.

Görüntüleri çeken ekipteki bilim adamları, bu keşfin, derin denizlerdeki canlılarla alakalı daha öğrenmemiz gereken çok şey olduğunu gösterdiğini bildirdi. Araştırma, Biology Letters dergisinde yayınlandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.