Eski Komünist Parti Danışmanı: Bo Xilai Çok Şey Biliyor

Çin rejimi krizde, Bo Xilai, (Feng Li/Getty Images)

Çin rejimi krizde

Çin Komünist Partisi (ÇKP) içerisinde yaşanan çatışma büyüyor. Eski üst düzey parti danışmanının The Epoch Times’a yaptığı açıklamaya göre, üst düzey parti yöneticisi Zhou Yongkang, Bo Xilai tarafından tehdit edilmiş hissediyor.

Eski danışmana göre, Bo’nun niyeti Çin Halk Cumhuriyeti (PRC)’nin Başkanı veya en azından ileri gelenlerinden biri olmak için mücadele etmek. Ayrıca Bo, ÇKP’nin Chongqing’daki “siyahı vurmak” adlı kampanyası dolayısıyla, üst düzey yetkililer hakkında birçok özel sırra sahip.

Eski danışman iddia edilen tartışmayı anlattı. Zhou Yongkang, Chongqing eski Kamu Güvenliği Bürosu şefi Wen Qiang ile yakın bir ilişkiye sahipti. Eğer Wen Qiang görevinden alınıp idam edilmeseydi, ÇKP’nin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı olacaktı. O zamanlar, Zhou, Wen Qiang’e iki seçenek sunmuştu, ya Kamu Güvenliği Bakanlığı’na girecekti, ya da Adalet Bakanlığı’nda Ulusal Cezaevi İdaresi Şefi olacaktı. İçeride bu karar zaten verilmişti. Ancak, üst düzey bir yetkilinin onay vermemesi üzerine Wen içeri alınmadı. Daha sonra, Wen Qiang, Bo’nun “anti-mafya” kampanyasıyla görevden alınarak idam edilmişti.

Danışman, Bo Xilai’nin, ÇKP Yönetim Kurulu üyelerinin bazılarıyla ilgili zarar veririci kanıtlara sahip olduğunu söyledi. Hatta, bir zamanlar Chongqing Parti Sekreteri olan, Disiplin Denetleme Merkez Komisyonu Başkanı He Guoqiang ile ilgili de sırları olduğunu belirtti.

Aynı kaynak “Bo bir savaş başlatırsa, kendisini de ateşe atmış olacak. Bo, ÇKP Siyasi Büro Daimi Komisyonu üyelerinden en az 3 kişinin her an herşeylerini kaybetmelerine neden olabilecek zarar verici kanıtlara sahip. Hepsi aynı geminin içerisinde  ve aslında hiçbiri masum değil” dedi.

Bunun yanı sıra ismi açıklanmayan eski danışman, ÇKP Siyasi Büro Daimi üyesi Zeng Qinghong’un da zarar görebileceğini belirtti. “Zeng’in ailesi çoğunlukla askeri sözleşmelerden, petrolden ve Chongqing’deki sanayi işletmelerinden para kazanıyor.” dedi.

Danışman ayrıca, üst düzey yetkililerin Bo Xilai’nin Chongqing’de yeraltı gruplarına ve diğerlerine karşı verdiği savaştan rahatsızlık duyduklarını belirtti. Bazı üst düzey yetkililerinin bu kişilerle ilişkisi olduğunu ve işin içinden çıkılmaz hale geldiğini söyledi.

Orjinal İngilizce Kaynak

İlgili Haberler:

Çin Devlet Yetkilisi ABD Konsolosluğu’na İltica Girişiminde Bulundu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.