Eski Ukrayna Başbakanı Timoşenko 7 Yıl Hapis Cezasına Çaptırıldı

Eski Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko (Sergei Supinsky/AFP/Getty Images)

Salı günü Ukrayna’da mahkeme kararıyla Yulya Timoşenko, iki yıl önce Rusya ile yapılan gaz anlaşmasında ‘görevini kötüyü kullanmak’ suçlamasıyla yedi yıl hapse mahkum oldu.

Basının verdiği bilgiye göre, Timoşenko kararın politik olduğu belirtti.

Avrupa Özgür radyosuna göre yargıç  Rodion Kireyev, Ukrayna’nın  Batı ve ABD ile ilişkilerinin zayıflamasına neden olacak olmasına rağmen, 3 aylık yargılama sürecinden sonra Timoşenko’u mahkum etti.

Yargıç  Rodion Kireyev, anlaşmanın Ukrayna’ya 190 milyon dolar civarında zarara neden olduğunu belirtti.

RFE’ye göre karardan sonra Timoşenko, “Mücadele edeceğim ve adımı temize çıkaracağım” dedi. Gazetecilere, “Avrupa İnsan Haklarının bu konuda adil ve doğru bir karar vereceğine inanıyorum” diye ekledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Timoşenko aleyhindeki kararın, son karar olmadığını söyledi.

Ukrayna Haber Ajansı İnterfax’a göre Cumhurbaşkanı gazetecilere, “Bu karara temyiz mahkemesinde itiraz edilebilir ve hukuk kurallarına göre nihai sonuç değişebilir” diye açıklamada bulundu.

Rusya Başbakanı Putin ise bu durum için şaşkınlığını dile getirdi. “İddianamenin içeriğini ve detaylarını tam olarak bilmiyorum. Ancak basında yer alan haberlere göre mahkumiyet kararı Rusya ile imzalanan gaz anlaşmaları yüzünden verilmiş” diye konuştu.

Ayrıca, Timoşenko’nun hiç bir şey imzalamadığını ifade eden Putin, “Sözleşme iki ülkenin gaz şirketleri Gazprom ve Naftogaz arasında imzalanmıştı” dedi.

Timoşenko’nun mahkum edilmesine Fransa ve AB Konseyinden tepki geldi. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, duruşmalarda Timoşenko’nun ”savunma hakkının” ihlal edildiğini belirterek, mahkumiyet kararının siyasi olduğu görüşünü dile getirdi.

İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.