Esma Esad ve Çocukları Suriye’den Kaçarken Engellendi

İsyancılar Resmi Konvoyun Önünde Ateş Yakarak Havaalanına Gidişi Engelledi

Esma Esad ve Beşşar Esad (AFP/Getty Images)

Suriye Devlet başkanı Beşşar Esad’ın karısı Esma Esad, çocukları ve diğer aile üyeleri ile Pazar günü ülke dışına çıkmaya çalıştı fakat Mısır gazetesi El-Masry-El-Youm’a göre, Suriye ordusundan kaçan isyancı bir grup çatışma çıkararak gitmelerine engel oldu.

Adı belli olmayan muhalif bir kaynaktan gazeteye verilen demeçte, “Resmi araç konvoyu Şam havaalanına doğru gidiyordu. Ancak ‘Özgür Suriye Ordusu’ olarak ta bilinen Suriye ordusundan kaçan isyancı grup konvoyun önünde ateş açarak, resmi konvoyun geri dönmesine neden oldu.

Muhalifler, Londra King Üniversitesinden mezun olmuş olan Esad’ın karısı Esma Esad’ı çocukları ile beraber konvoy halinde ülkeyi terk etmeye çalışmakla suçladılar. İddiaya göre, konvoyda Esad’ın annesi ve kuzeni de vardı.

El-Masry-El-Youm’a göre Suriye güvenlik güçleri konvoya herhangi bir zarar gelmeden korumayı başardı. Herhangi bir ölüm veya yaralanma haberi mevcut değil.

İsyancılar ve Suriye ordusu hafta sonu boyunca Şam kenar mahallerinde çatışma halindeydiler. Medya raporlarına göre Güvenlik güçleri çoğu bölgeyi isyancılardan geri almayı başardı. Yerel gruplar çıkan çatışmalarda düzinelerce kişinin hayatını kaybettiğini ve Şam kenar mahallerinde bir kişinin öldüğünü belirtti.

Devlete bağlı bir medyaya göre, isyancılar Dara’da bir boru hattını havaya uçurdular. Esad’ın rejimine karşı çıkan bu ayaklanma sonrasında Esad’ın barışçıl tavrı yerini sert bir tutuma bıraktı.

 Mart ayından bu yana süregelen şiddet olaylarında Birleşmiş Milletlerin verdiği bilgiye göre 5.400 kişi yaşamını yitirdi.

Pazar günü en az 2.000 Suriye güvenlik görevlisi Şam kenar mahallelerine baskın yaptı. İsyancılar bölgeden çıkarılarak geri çekilmek zorunda kaldılar.

El-Arabiya televizyonuna eylemcilerden Kemal’in yaptığı yoruma göre, “Suriye ordusu ilk önce geri çekilerek taktik yaptı. Daha sonra güvenlik güçler yeniden işgal etti ve her evde yaşayanları tek tek tutukladılar” dedi.

Orijinal İngilizce Metin

Etiketler: Suriye,Esad,Beşşar,Esma Esad,Şam

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.