Eutelsat, ROJ TV’nin Yayınını Durdurdu

EUTELSAT, ROJ TV’NİN YAYININA SON VERDİ

Eutelsat Uydu Şirketi, 10 Ocak’ta Danimarka Mahkemesi’nin PKK ile mali, operasyonel ve yapısal bağlarının olduğuna karar vermesi üzerine, Danimarka’dan yayın yapan ROJ TV Kanalının, uydularından yapılan yayınını durdurdu.

Eutelsat şirketinin yaptığı açıklamada; mahkemenin, ROJ TV’nin bir terör örgütüne katılımına teşvik etmek ve kışkırtmak suçunu işlediğine hükmettiğini; PKK’nın Avrupa’da bir terör örgütü olarak tanındığı için, Eutelsat şirketi olarak ROJ TV’nin, uydularından yaptığı yayını terör faaliyetlerine suç ortaklığından cezai sorumluluk altına girmemek için son verme kararı aldığını duyurdu. Eutelsat, dağıtım şirketlerinden de, ROJ TV sinyallerini uyduya gönderme işlemine son vermelerini istedi.

Açıklamanın ardından uydulardan birine sinyal gönderme işlemi sona ererken, diğer uydudan yayınlara devam edildiği bildirildi.

DIŞ İŞLERİ KARARI DEĞERLENDİRDİ

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “İlgili uydu şirketinin, yukarıdaki gerçeklerden hareketle, ROJ TV’nin kendi uyduları üzerindeki varlığına son verme yolunda aldığı kararı ve dağıtım şirketlerine ROJ TV’nin yayınlarını sona erdirmeleri yönündeki çağrısını, konuya ilişkin dava sürecinde teyit edilen ve mahkeme kararıyla hüküm altına alınan tespitlerin doğal bir gereği olarak değerlendirmekteyiz. Alınan bu kararın mahkemede hükme bağlanan sonuçla uyumlu olduğu kanaatindeyiz” denildi. Dışişleri Bakanlığı,  Eutelsat şirketinin, ROJ TV‘nin kendi uyduları üzerindeki varlığına son verme yolunda aldığı kararını, Kopenhag Mahkemesi kararının doğal gereği olarak değerlendirdi.

 

Kaynak: Habertürk Gazetesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.