Evde Yapabileceğiniz Etkileyici Spor “İP ATLAMAK”

Sağlıklı kalabilmek ve kilo verebilmek açısından yürüyüş yapmak, koşu yapmak, fitness salonuna üye olmak, bir spor dalını denemek gibi çeşitli yöntemler genellikle bir süre sonra sıkıcı hale gelir ve başlandığı gibi bırakılır.

Ancak evde her sabah yapılacak 5-10 dakikalık ip atlayışı ile oldukça iyi bir vücut elde edilebilir ve bu sporu hayatımıza entegre ederek vücudun dinç kalması mümkün kılınabilir. Basit, masrafsız ve eğlenceli olan ip atlayışı kolaylıkla alışkanlık haline getirilebilecek bir spordur ve oldukça etkilidir.

Sadece birkaç metrelik bir ip egzersize başlamak için yeterlidir.

İp atlayışı bacak ve kalça kaslarının gelişmesinde oldukça etkilidir. Ritmik olarak sıçrayışlarla vücudun üst kısmı hareket edecek, ayak ve diz eklemi güçlenecek, bel kuvvetlenecektir. Denge, koordinasyon ve çeviklik gelişecektir. Ayrıca sıçramadan dolayı harcanan enerji miktarı ile kalori harcanacak ve kilo verilebilecektir.

Boksörler dayanıklılığı geliştirmek için sıçramanın yararını bilir. 1957’de İlinois Üniversitesinin çalışmasına katılan 9-11 yaşlarındaki okul çocuklarına yalnız ip atlama hareketleri yaptırıldı. Sonunda çocukların kale verimliliğinin ve dayanıklılıklarının arttığı, göğüsten nefes almalarının geliştiği, vücut yağlarının azaldığı ve kaslarının kuvvetlendiği, ayrıca çevikliklerinin arttığı ve programa başlamadan evvelkinden 10 cm daha yükseğe sıçradıkları belirlendi.

Aynı çalışma yetişkinler içinde yapıldı. İlk önce yaşları 19-24 olan sekreter bayanlardan ip atlama egzersizleri içeren bir grup oluşturdu. Bu bayanlar, öğlen saatinde günde 5 dakika ip atlatarak haftada 5 gün olmak üzere bir ay çalıştırıldı. Sonuçta sekreter bayanların fiziksel kapasitelerinin ortalama %25 arttığı tespit edildi.

Daha sonra yaşları 19- 43 olan erkekler grubu üzerinde benzer çalışmalar yapıldı. 2 ay süresince haftada beş gün, günde 10 dk ip atlama testi uygulandı. Sonuçta fiziksel kapasitelerinin %25 ile %31 oranında arttığı gözlemlendi.

İp atlayışı hayatın her anında erken veya geç başlanılabilecek etkili bir spordur.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.