Evren Kutlay Baydar – Doğunun Başkentinden Batılı Sesler

Evren Kutlay Baydar, İ.Ü. Devlet Konservatuarı piyano bölümü eğitimiyle birlikte sürdürdüğü Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümü mezuniyetlerinin ardından Amerika’da University of West Georgia’da MBA (İşletme yüksek lisans) ve MM in Piano Performance (Müzik yüksek lisans) eğitimlerini birincilikle tamamladı; UWG’de Eğitim ve Araştırma görevlisi olarak çalıştı. Nisan 2001’de katıldığı GMTA piyano yarışmasında “Award of Excellence” ödülü aldı. Mayıs 2001’de Uluslararası İşletme Profesyonelleri derneği üyeliğine yüksek dereceyle MBA mezuniyeti dolayısıyla layık görüldü. 2002’de üstün akademik başarısı, yüksek liderlik vasıfları ve başarılı eğitimciliği için MTNA tarafından verilen “Star of the Year” ödülünü alan tek yabancı oldu ve MTNA’e üyelik hakkı kazandı. Amerika’da bulunduğu süre boyunca çeşitli müzik okullarında ders verdi; piyano ve piyano pedagojisi çalışmalarının yanı sıra müzik psikolojisi konusunda araştırmalarını sürdürdü.

2003’ten beri Koç Üniversitesinde Sanat Direktörlüğü ve Öğretim Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Müzikoloji doktora çalışmalarında mezuniyet aşamasındadır. Amerika’da, California’da 2005’te düzenlenen, Dünya Piyano Pedagojisi Konferansına “Piyano Eğitiminde Zaman Yönetimi” konulu panele konuşmacı olarak; 2006’da Atlanta’da gerçekleşen Uluslararası Piyano Yarışmasına jüri üyesi olarak davet edilen tek Türk öğretim görevlisi olmuştur.

İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Avusturya Konsolosluğu Kültür Ofisi, Türk-Amerikan Üniversiteliler Derneği, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Georgia’da çeşitli kentlerde solo ve dört el piyano ve oda müziği eserleri seslendirdi. Amerika’da Carrollton Arts Center’ın sahneye koyduğu “42. Street (42. Cadde)” müzikalinde piyanist olarak görev aldı. Ayrıca üyesi olduğu Rotaract klüp, Lions klüp ve HAYAD derneği yararına yardım konserleri verdi. Amerika’da düzenlenen uluslararası konferanslara konuk konuşmacı ve yarışma jüri üyesi olarak davet edildi.

2007’de İstanbul Üniversitesi’nde Müzikoloji doktora çalışmalarını tamamladı. Ocak 2003’ten beri Koç Üniversitesinde Sanat Direktörlüğü (2009’a kadar) ve Öğretim Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Ayrıca, 2008-2009 döneminde İ.Ü.D. Konservatuarı ve K.Ü. D. Konservatuarında ek dersler vermiştir. Araştırma çalışmalarını “Osmanlı’da batı müziği” alanında sürdürmektedir.

Düzenli verdiği solo ve oda müziği konserlerinin yanı sıra araştırma çalışmalarını “Osmanlı’da Batı Müziği” alanında sürdüren Kutlay Baydar’ın bu alandaki ulusal ve uluslararası hakemli dergilerdeki yayınları “Doğulu Kadının Batılı Yüzü. 19. yüzyıl Osmanlı Kadını ve Avrupa Müziği”, “Vive La Liberte! İkinci Meşrutiyet’in Müzikal Coşkusu”, “Osmanlı’da Görevli İki İtalyan Müzisyen: Giuseppe Donizetti ve Callisto Guatelli”, “Osmanlı Saraylarında Konser Veren Avrupalı Müzisyenler ve Osmanlı’da Batı Müziğinin Gelişimine Katkıları” gibi başlıklar taşımaktadır. “Osmanlının Batı Müziği Serüveni” ana başlığı altında Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve İTÜ MİAM’da (Müzik İleri Araştırmaları Merkezi) piyanoda dönemin örnek eserlerini seslendirdiği dinletili seminer dizileri, başta Koç Üniversitesi olmak üzere, birçok farklı kurumda “Osmanlı Sultanlarından Avrupa Müziği” ve “Doğunun Başkentinden Batılı Sesler: 19. yüzyıl İstanbul’unda Avrupa Müziği” temalı, açıklamalı piyano resitalleri vermiştir. Çalışmalarını konser ve yayın bağlamında aynı doğrultuda sürdüren Evren Kutlay Baydar’ın “Osmanlının Avrupalı Müzisyenleri” başlıklı kitabı Mayıs 2010’da Kapı yayınlarından çıkmıştır.

ALBÜMDEKİ PARÇALAR:

1. Mecidiye Marşı
2. Osmaniye Marşı
3. Marche De La Exposition (Osmanlı Sergi Marşı)
4. Invitation A La Valse (Valse Davet)
5. Polka Mazurka. Do MajörKaynakwh webhatti.com: Evren Kutlay Baydar Dersaadette Avrupa Müziği 2011
6. Danse Pour Castagnets (Kastanyetler Dansı)
7. Mazurka. Do Majör
8. Aydın Havası
9. Hamidiye Marşı
10. Polka. Mazurka
11. Marşı Ali (Bahriye Marşı)
12. Victoire de Tchataldja
13. Padişahın (Abdulhamid) Birinci Culüs Senesi Marşı
14. Marş
15. Bir Nihal-i Şükufedar (Çiçekli Bir Fidan)Kaynakwh webhatti.com: Evren Kutlay Baydar Dersaadette Avrupa Müziği 2011
16. Viva La Liberte (Yaşasın Özgürlük)
17. Vatan Polka
18. Reşadiye Marşı
19. Milli Ün
20. Türk Donanma Marşı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.