Facebook CEO’su Çince Konuşarak Herkesi Şaşırttı

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg (Fotoğraf: Chandan Khanna, AFP/ Getty Images)
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg (Fotoğraf: Chandan Khanna, AFP/ Getty Images)

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg Pekin’de bir üniversitede katıldığı talk-show’da dil yeteneği ile Çinli öğrencileri şaşırttı.

Zuckerberg, 22 Ekim’de, Çin’in seçkin Tsinghua Üniversitesi’nde düzenlenen bir panelde bir moderatör ile yaklaşık yarım saat Çince konuştu.

Mark Zuckerberg’ın konuşmasına moderatöre hitaben Çince “Ni Hao Men” (“Seni selamlıyorum”) sözleriyle başlaması ve ardından tüm seyircileri selamlaması bir sürpriz yarattı. Moderatör ona neden Çince öğreniyorsun diye sorduğunda, üç nedeni olduğunu belirtti ve şöyle devam etti: “Birinci nedenim eşim Priscilla Çin kökenli biri. O evde Çince konuşuyor ve büyükannesi de sadece Çince biliyor. Onlarla konuşmak istedim. Geçen yıl Priscilla ve ben evlenmek istediğimizde, bunu büyükannesine Çince söyledim. O da çok şaşırdı.”

“İkinci neden: Çin kültürünü tanımak istedim. Çin büyük bir ülke. Çince öğrenmenin kültürü daha iyi tanımama yardımcı olacağını düşündüm.”

“Üçüncü temel nedenim ise Çince çok zor, ben de zoru seviyorum. Sadece İngilizce konuşabiliyorum.”

Çince konuşmaya devam eden Zuckerberg “Tsinghua Üniversitesi elit bir yer… Ben eğitimi çok önemsiyorum. ABD’de eğitimi desteklemek için bir çok şey yaptım. Bu nedenle, Çin’de de eğitimi desteklemek için Tsinghua Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler okulunun Danışma Komisyonu’na katıldım” dedi.

Zuckerberg söyleşinin sonunda izleyicilerden gelen soruları da Çince yanıtladı. Zuckerberg Çincesi ile ilgili övgüler aldı. Kendisini izleyen bir hayranı Facebook’ta “Mark Zuckerberg çoğu Çinli’nin İngilizcesinden daha akıcı Çince konuşuyor” şeklinde yazdı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.