Facebook Dolandırıcılığında Kişilere Özel Yöntem!

telefonİnternet ve telefon dolandırıcıları herkese açık hesapları olan facebook kullanıcılarının iş bilgilerinden yola çıkıp  hesaplarını kopyalarayarak çok sofistike bir dolandırıcılık olayı gerçekleştirdi.

İnternet ve telefon yolu ile insanları çeşitli şekilde dolandırıp para kazanan çetelerin yöntemleri, eski yöntemlerin tükenmesiyle birlikte daha profesyonel ve komplike hale gelmeye başladı. Geçtiğimiz gün içerisinde çok tanınan marketlerden birinde çalışan Gökhan Mirik adlı kişi adına facebookta kayıtlı arkadaşlarına Gökhan Mirik’den tekrar bir arkadaşlık isteği geldi.

Gökhan Mirik adına gönderilen bu arkadaşlık isteğinin geldiği profili inceleyen arkadaşları fotoğrafların Gökhan Mirik’e ait olduğunu görünce hiçbir şekilde şüphe duymadan isteği kabul ettiler. Aynı gün içerisinde bu kişiler arkadaşlık isteğini kabul ettikleri bu profilden mesajın içinde kendi adlarının da geçtiği bir  “… merhaba, nasılsın?” mesajı aldılar.  Kullanıcılar bu mesaja cevap verince,  onlara bu sahte olduğunu bilmedikleri Gökhan Mirik profilinden;  çalıştığı marketin bir hediye çeki dağıttığını ve bu çekten yararlanmak isteyip istemediğini soran bir mesaj geldi.  Gökhan Mirik’in bazı arkadaşları da bu çekten yararlanmak istediğini  belirtince karşıdaki kişi onlara bu çeki sadece faturalı hatlara verdiklerini söyledi. Faturalı hattı olup bu çekten yararlanmak isteyen kişilere numaralarını ve GSM operatörlerini sordu.  Bu bilgileri sağlayan kişilere de “Evet” yazarak 7979’a kendisi ile birlikte aynı anda mesaj göndereceklerini ve bu işlemi dört kez gerçekleştireceklerini belirten bir mesaj attı.

Daha sonra bu kişilerden mesaj hazır olunca kendisine haber vermelerini istedi.  Ve bu işlemi dört kere tekrarlayacaklarını söyleyerek  onlara “Hazır mısın?” diye sordu. Ve bu mesajı dört kere göndertti. Aslında gönderilen mesajların her biri 100 TL değerinde bir mesajtı ve toplamda bu kişiler bu işlemi dört kere tekrarladıkları için hatlarına 400TL borç kaydedilmişti.

Daha sonra kişiler aldatıldıklarını anlayınca büyük bir hüsrana uğradılar. Gökhan Mirik ise gazetemize yaptığı açıklamada “Çok üzgünüm. Birçok arkadaşım bu sahte profil tarafından kandırılarak 400 TL paraları alınmış. İşin kötü tarafı benim profilimin herkese açık olmasıydı. Bu kişiler de çok profesyonelce davranıp iş bilgilerimden yola çıkmışlar. Daha sonra benim profilimi kopyalayarak arkadaşlarıma ulaşmışlar. İşin daha da ilginç tarafı benim telefonumun şarjda kapalı olduğu bir anda arkadaşlarıma ulaşmaya çalışmaları. Bunu nasıl başardılar bilemiyorum. Gerçekten çok üzgünüm.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.