Facebook, Kullanıcılarının Bilgilerini İzinsiz İzlediği için Dava Edildi

Facebook Ceo’su Mark Zuckerberg (AFP /Kimihiro Hoshino)

Sosyal Network iletişim devi Facebook, kullanıcılarının siteden çıkış yaptıktan sonra, onların izni alınmadan bilgilerinin izlendiği gerekçesi ile dava edildi.

Kaliforniya San Jose’de, sosyal sınıflara ait bir mahkemeye Perrin Aiken Davis tarafından yapılan suçlamada , kullanıcılar Facebook’a giriş yaptığında hatta çıkış yaptığında bile, bilgisayara yüklenen tanım bilgilerinin (cookie) facebook tarafından izlenildiği iddia edildi.

Bloomberg’e göre şikayetin kaynağı şöyle oluştu, “Sadece bir yıl önce Avustralyalı bir teknoloji uzmanı Facabooktan çıkış yapan kimselerin Facebook tarafından gözlemlendiğini açığa çıkarmış ve bu da davalının dikkatini çekmesine yol açmıştı”.

Avustralyalı hacker Nik Cubrilovic, bilgisayarlar da kayıt edilen tanım bilgilerinin güvenlik konusunda sorun olduğuna değindi. “Facebook’tan çıkış yapılmış olsa bile, Facebook girdiğiniz her sayfayı bilir ve sizi takip edebilir”dedi.

Tüketici hakları, Milletvekilleri ve güvenlik birimleri bu konuda Federal Ticaret Komisyonuna tedirginliklerini dile getirerek Facebook’un daha fazla incelenmesini talep ettiler.

Bir açıklama yapan Facebook sözcüsü Andrew Noyes “Bu dava ile mücadele edeceğiz. Haklı olduğumuza inanıyoruz” dedi. Ayrıca Facebook’a girilen ve şirketin bünyesinde kalan bilgilerin daha sonra şirket tarafından silindiğini öne sürdü.

Bu durum akıllara, Facebook benzeri kaç sitenin bu şekilde bilgileri kullandığı sorusunu geliyor.

Dünyanın en popüler arama motoru Google yakın zamanda, kendi üyelerinin Gmail hesaplarını otomatik olarak başka bir network sosyal ağı olan Google Buzz hesaplarına izin almadan aktarmıştı.

İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.