Facebook’tan Yepyeni E-posta Servisi

San Fransisco’da gerçekleşen Web 2.0 Summit konferansında, Facebook yöneticileri, oluşturdukları yeni mesajlaşma servisinin klasik telefon numaraları ve e-posta adresleriyle mesajlaşmayı tamamen kullanışsız hale getireceğini açıkladılar.

Şirketin kurucusu Mark Zuckerberg, klasik e-posta kullanımının çok yavaş ve resmi olduğunu belirtirken, şirketin mühendislerinden Joel Seligstein ise çok yakında birbirimizle iletişim kurmak için 10 haneli telefon rakamlarını kullanmayı bırakıp, sadece ismimizi seçerek birbirimizle anında iletişime geçebileceğimizi söyledi. Tüm bunların yapılması için zamana ihtiyaç olduğunu ve Facebook’un bugün yaptığının ise buna ilk adım olarak görülebileceğini, tam olarak herşeyin oluşturulmasının zaman alacağını da sözlerine ekledi.

Yapılan konfreransta konuşan Zuckerberg, her kullanıcının @facebook.com e-posta adresine sahip olabilmesine olanak sağlayan, gelecek jenerasyonun mesajlaşma sistemini açıkladı. Klasik e-postaların çok yavaş ve birçok detayının bulunduğunu, yeni sistemin ise Faceook anında mesajlaşma, SMS, e-posta ve Facebook mesajlarının hepsini tek bir yerde toplayacağını ve kullanıcıların kesintisiz bir şekilde bu mesajlara anında istedikleri kanallardan cevap verebileceklerini de sözlerine ekledi. Örneğin, bir kullanıcı Facebook e-posta hesabını kullanarak, bir Facebook kullanıcısı arkadaşına e-posta gönderdiğinde, gönderdiği kişi aynı pencereden ister anında mesajlaşma sisteminden, ister e-postadan, isterse de SMS mesajından geri cevap verebilecek. Buradaki amaç, her türlü mesajlaşma biçimini aynı çatı altında toplamak ve aynı zamanda da kullanıcılara gerçek zamanlı mesajlaşma olanağı sunmak.

Tüm bunların dışında yeni mesajlaşma yöntemi, mesajların e-posta ya da anında mesajlaşma olup olmadığını ayırd etmeksizin, geçmiş tüm konuşmaları da kaydedecek ve e-postalarda kullanıcının en çok görüştüğü kişilerin mesajlarını ise öncelikli olarak gösterecek.

Zuckerberg, şirketinin yeni sistemi geliştirmek için 1 yıldan fazladır çalıştığını ve önümüzdeki zamanlarda sistemi diğer e-posta hesaplarıyla da senkronize etme düşüncesinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.