Fatih Terim: Diğer Maçlara Göre Daha Tesadüfi Bir Skor

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Fatih Terim Letonya ile alınan beraberliği ‘tesadüfi’ bir skor olarak nitelendirdi.

A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, 1-1 beraberlikle sonuçlanan Letonya maçının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Beraberliği grupta oynanan diğer maçlara göre “daha tesadüfi” bir skor olarak nitelendiren Terim, “Herhalde atamadığımız 10 tane pozisyonumuz var. İlk yarı kalemize falan geldiklerini hatırlamıyorum, penaltı ile ancak pozisyon bulabildiler. Ama futbol böyle bir oyun. Rakibin maçtan sonra bayram etmesi skorun ne kadar tesadüfi olduğunu açıklıyor. Öne geçtikten ve gol yedikten sonra yakaladıklarımızı değerlendiremememizdir skoru belirleyen. Bu skorun bir özrü yok” yorumunda bulundu.

“SEÇEN BEN OLDUĞUM İÇİN HATA DA BENİMDİR”

Kuralar çekildiği zaman sert bir gruba denk gelindiğini belirttiğinin altını çizen Terim, “Tabii böyle bir manzarayı beklemiyordum açıkçası. Oyuncuları seçen ve oynatan benim. Oyuncularım gol yiyor veya atamıyor ama seçen ben olduğuma göre doğal olarak hata da benim. Sizlerden daha fazla canı yanan da benim ama ben aynı zaman da federasyonun futbol direktörüyüm. Bu nedenle hem son duruma hem de Türk futbolunun genel sıkıntılarına çareyi de benim bulmam lazım” diye konuştu.

“TANIYI İYİ KOYUP BUNUN ÜZERİNE GİTMEMİZ LAZIM”

Son oynanan maçlardan sonra ortaya çıkan puan durumunun herkesi yanılttığını belirten Fatih Terim, “Hollanda da, Almanya da bu tabloyu beklemiyordu. Yavaş yavaş hepimiz oturup doğruları birbirimizle konuşacağız. Eğrilerin, yanlışların üzerinden gitmeyeceğiz. Günü oynarken ileriki yılları da dizayn etmemiz gerekecek. Tanıyı iyi koyup bunun üzerine gitmemiz lazım. Her turnuvaya gidebilmek için çok köklü bir takım değişikliklere gitmeye devam etmemiz lazım. Konuşmadan ziyade eylem zamanıdır” şeklinde konuştu.

“BİZ BAŞARILI SONUÇLAR ALDIĞIMIZ ZAMAN DA SEYİRCİMİZİ ZORLA STADA ÇAĞIRIYORUZ”

Fatih Terim oyuncular hakkında gelen bir soru üzerine ise, “Biz burada bir grubu, hatta gerekirse ülkeyi bir Türk bayrağının altında toplamaya çalışıyoruz. Burası herkesin kulübünden daha önde daha üstte olmalı. Açıkçası ben daha takım gibi takım istiyorum. Bir takım şeylerimizin eksik olduğuna katılıyorum. Daha çok futbolu düşünen, milli takımı daha üst seviyeye koyan bir yaklaşım olması gerekiyor. Milli Takım kaybettiğinde de kazandığında da, şu an lider de olsaydık, doğruları söylemeliyiz; bir şeylerimiz eksik. Bu görülüyor” yanıtını verirken, “Milli takımın daha çok seyirci desteği sağlaması için çeşitli aktiviteler yapılması gerekli mi?” sorusuna ise, “Biz başarılı sonuçlar aldığımız zaman da seyircimizi zorla stada çağırıyoruz. Ben herkesin kulübüne saygı duyuyorum, buna bir itirazım yok. Ama biz Malta karşısında 80 bin seyirci ile oynamış bir ülkenin milli takımıyız. Bu coşku içerisinde olmalıyız. Milli takım kerhen veya hatır için arkasından gidilen bir şey olamaz. Milli takım başka bir seviye, başka bir duygudur. Başka önem arz eden bir formadır. Fransa’nın Dünya Kupası’ndaki hali ortadayken, Fransa-Portekiz maçını izleyen 70 bin kişi var. Bu iş zorla da olmaz, herkesin içinden gelmesi lazım. Evet ilk kabahatli biziz, seyirciyi oraya çekecek bir sonuç ve bir oyun olmalı ama her şeye rağmen iyi de gitse kötü de gitse bu bizim ülkemizin takımı. Bu forma bizim hayatımızdaki en önemli üniforma; bu bayrak, bu yıldız bizim hayatımızdaki en anlamlı semboller” şeklinde yanıt verdi.

PAHARS: “TESADÜF DEMEK TERİM İÇİN MAZERET”

EURO 2016 Grup Elemelerinde A Milli Takım ile sahasında 1-1 berabere kalan Letonya’nın teknik direktörü Marians Pahars, maç sonrası basın mensuplarının karşısına geçti.

Sonuçtan memnun olduğunu belirten Letonya Teknik Direktörü Pahars, “Güzel bir atmosfer vardı ve sahada güzel bir futbol sergilendi. Bizim için zor bir maçtı, sonuçtan memnunuz. Bu skor bizim için bir başarıdır. Türk takımına baktığımız zaman oyuncuları bizim oyuncularımıza nazaran daha iyi takımlarda oynuyorlar ve FIFA sıralamasında bizden daha yukarıda bulunuyorlar. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray gibi önemli takımları ve Arda Turan gibi mevkiinde Avrupa’nın en iyilerinden bir oyuncuları var” yorumunda bulundu.
Türkiye A Milli Takımı’nın penaltı golü öncesi ve sonrası pek çok gol fırsatı yakaladığına değinen Pahars, “Ancak biz de imkanlar bulduk ve bunları değerlendirdik” dedi.

“BERABERLİĞİ HAK ETTİK”

Fatih Terim’in maç sonrası basın toplantısında ortaya çıkan sonuç için “tesadüf” dediği hatırlatılan Marians Pahars bu konu hakkında, “Bu tamamen bir mazeret. Bana sorarsanız biz bugün bu beraberliği hak ettik. Maçın sonunda fırsat da yakaladık. Bunu gole çevirebilseydik oyunu kazanabilirdik de. Bugün oyuncularım kahramanca mücadele ettiler” ifadelerini kullandı.

“ARDA’YI 2 KİŞİ İLE DURDURMAYA ÇALIŞTIK”

Arda Turan’ı durdurmak için 2 oyuncu ile markaj yaptıklarını belirten Pahars, “Arda Turan çok iyi bir oyuncu, takımın lideri ama sonuçta bir insan, başka bir gezegenden gelmiyor. Onu analiz ettik, teknik olarak çok iyi ancak çok süratli değil. Bunları göz önüne alarak Arda’yı 2 kişi ile durdurmaya çalıştık” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.