Fenerbahçe Ülker: 93 – Cholet Basket: 61

Salon: Sinan Erdem
Hakemler: Jose Martín, Matej Boltauzer, Luis Lopes
Fenerbahçe Ülker (93): Roko Ukic 7 (3 ribaunt – 5 asist), Mirsad Türkcan 10 (8 ribaunt – 3 asist), Ömer Onan 8, Lynn Greer 5 (2 asist), Darjus Lavrinovic 18 (2 ribaunt – 1 asist), Kaya Peker 13 (2 ribaunt – 1 asist), Oğuz Savaş 8 (5 ribaunt – 3 asist), Tarence Kinsey 9 (1 ribaunt – 1 asist), Can Maxim Mutaf, Marko Tomas (1 ribaunt – 1 asist), Sean May 4, Emir Preldzic 11 (2 ribaunt – 11 asist)
Cholet Basket (61): Antywane Robinson 5 (2 ribaunt), Luc-Arthur Vebobe 4 (8 ribaunt – 1 asist), Sammy Mejia 17 (5 ribaunt – 3 asist), Claude Marquis 7 (2 ribaunt), Christophe Leonard 2 (3 ribaunt), Randal Falker 7 (3 ribaunt), Vule Avdalovic 4 (4 asist), DeMarcus Nelson 9 (4 ribaunt – 3 asist), Mamoutou Diarra 6 (2 ribaunt)
1. Periyot: 16-16
2. Periyot: 22-14
3. Periyot: 21-13
4. Periyot: 34-18

Turkish Airlines Euroleague’deki son grup maçında Cholet Basket’i ağırlayan Fenerbahçe Ülker, Fransız rakibini 93-61 yenerek C Grubu’nu 2. sırada tamamladı.
Turkish Airlines Euroleague C Grubu’ndaki son maçında, Erman Kunter’in çalıştırdığı Cholet Basket’in karşısına, grup ikinciliğini koruma parolasıyla çıkan Fenerbahçe Ülker, 93-61’lik skorla amacına ulaştı. Maça tutuk başlayan temsilcimiz, ikinci periyottan itibaren sergilediği etkili oyunla farka koşarken Cholet Basket, bu sonuçla Turkish Airlines Euroleague’e veda etti.
Karşılaşmanın ilk sayılarını Marquis’in ikinci şans basketi ile Cholet bulurken konuk ekip, Fenerbahçe Ülker’in üst üste isabetsiz üçlükler denediği bölümde topu hızlı çevirerek potaya erken gitmeyi başardı ve ilk 3 dakika içinde de 0-8’lik üstünlüğü yakaladı. Bunun üzerine Fenerbahçe Ülker, erken bir mola almak zorunda kaldı. Moladan sonraki tek serbest atışı da Nelson’la sayıya çeviren Cholet üstünlüğünü 9-0’a taşısa da temsilcimiz, rakibinin alan savunmasını bu sefer Ukic’le delmeyi başardı. Ardından iki takım da karşılıklı birer üçlük kaydedince, periyotun son 5 dakikasına 5-12’lik skorla girildi. Takip eden bölümde ise oyuna henüz giren Kinsey’in üçlüğü ve Oğuz Savaş’ın serbest atıştan sayıları, son 3 dakikaya girilirken 10-14 ile farkı 4 sayıya kadar indirdi. Kalan sürede de iyi savunmayla rakibini durduran Sarı Lacivertliler, Mirsad ve Kinsey ile biten hızlı hücumlarla rakibini yakaladı ve ilk çeyrek 16-16 eşitlikle sonuçlandı.
Karşılıklı top kayıpları ile başlayan ikinci periyotun ilk sayılarını, ilk periyotta olduğu gibi Marquis ile Cholet bulsa da Mirsad’ın üçlüğü ile yanıt veren Fenerbahçe Ülker, 19-18’lik skorla maçta ilk kez öne geçti. Ribauntlarda rakibine üstünlük kurmaya başladığı gözlenen temsilcimiz, üst üste hücum ribauntları sonucu bir basket de Emir Preldzic ile bulunca, rakip Cholet, 3. dakikanın başında molaya başvurdu. Fransız ekip, moladan da üst üste iki top kaybıyla dönerken Fenerbahçe Ülker’in Sean May’le pota altından bulduğu basket, 23-18 ile farkı 5’e yükseltti. Takip eden bölümde de müthiş mücadelesiyle aldığı üst üste hücum ribauntlarını, attığı üçlükle taçlandıran Mirsad ve May’in sayıları, periyotun son 4 dakikası öncesinde 29-21’le farkı 8’e yükseltti. Ardından Cholet, Marquis ve Falker’la farkı indirmeye çalışsa da Oğuz ve Kaya ikilisiyle yanıt veren temsilcimiz, aradaki farkı son 2 dakikaya girilirken de korumayı başardı ve rakibini bir molaya daha zorladı. Cholet, moladan bu kez Meija’nın üçlüğüyle dönse de aynı şekilde karşılık veren Ukic, farkı korumasını bildi. Kalan sürede, Falker’ın sayılarına da Ömer’in serbest atışları ile yanıt veren Sarı Lacivertliler, devre arasına 38-30’luk üstünlükle girdi.
Üçüncü periyotun başında tepeden hücumla Lavrinovic’i topla buluşturan Fenerbahçe Ülker, farkı ilk kez çift hanelere çıkarmayı başardı. Takip eden bölüm, karşılıklı sayılarla geçilirken ilk 3 dakikanın ardından Fenerbahçe Ülker, 44-34 ile üstünlüğünü sürdürdü. Sonrasında da Ömer Onan’la bir üçlük kaydeden Sarı Lacivertliler, periyotun 5. dakikasını da 48-36 önde geçti. Takip eden 2 dakikada da Nelson ve Verobe ile sayılar bulan rakibine karşı Lavrinovic ile etkili olan Fenerbahçe Ülker, skoru 52-39’a getirdi. Lynn Greer’in bulduğu üçlükle de skor 55-40 oldu ve maçta o ana kadarki en büyük fark oluştu. Kalan bölümde de hücumda Preldzic’in üçlüğü, savunmada da başta Mirsad’ın gayretleri farkı korurken Kaya’nın 7 saniye kala isabet sağladığı serbest atış periyotun skorunu belirledi: 59-43.
Karşılaşmanın final periyotuna da hızlı başlayan Fenerbahçe Ülker, Oğuz ve Preldzic ikilisiyle, ilk 2 dakika geçilirken 65-45’lik skoru ve 20 sayılık farkı yakaladı. Bu noktadan sonra, maç artık iyiden iyiye kopmaya başladı. Konsantrasyonunu kaybolan Cholet’nin üst üste top kayıplarını hızlı hücumlarla değerlendiren Fenerbahçe Ülker, başta Kaya Peker ve Tarence Kinsey’nin gayretleriyle, son 4 dakika içinde 30 sayılık farkı yakaladı (83-53). Kalan bölümde de oyun temposunu düşürmeyen ve üst üste basketlere devam eden Sarı Lacivertliler, farkı daha da açtı ve maçtan 93-61 galip ayrıldı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.