Fenerbahçe Ülker, THY Euroleague’e Galibiyetle Başladı

İSTANBULSalon: Sinan Erdem Hakemler: Sasa Pukl (Slovenya), Spiros Gkontas (Yunanistan), Zdravko Rutesic (Karadağ)

1. Periyot: 24-16

2. Periyot: 16-11

3. Periyot: 22-18

4. Periyot: 24-24

 

Turkish Airlines Euroleague’de mücadele eden temsilcilerimizden Fenerbahçe Ülker, C Grubu’ndaki ilk maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda konuk ettiği Litvanya ekibi Lietuvos Rytas’ı 86-69 yendi.

Fenerbahçe Ülker, Turkish Airlines Euroleague’deki mücadelesine Lietuvos Rytas galibiyetiyle başladı. C Grubu’ndaki ilk maçında Litvanya temsilcisi ile Sinan Erdem Spor Salonu’nda karşılaşan Sarı-Lacivertliler, taraftarlarının da desteğiyle baştan sona üstün götürdüğü maçı 86-69 kazandı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da izlediği maçta Türk oyuncu Cemal Nalga ve geçen sezon Beşiktaş Cola Turka’da oynayan Brad Newley temsilcimize karşı forma giydi.

Karşılaşmaya Marko Tomas’ın asisti ve Darjus Lavrinovic’in üçlüğüyle başlayan Fenerbahçe Ülker, Brad Newley’nin turnikesinin ardından Ömer Onan’ın basketiyle 7-2 öne geçti. Bu bölümde Cemal Nalga ile etkili olan Lietuvos Rytas farkı 3’e indirse de temsilcimiz, Marko Tomas’ın üçlüğüyle başlayan ve Darjus Lavrinovic’in basket faulüyle 8-0’a gelen bir seri yakalayarak farkı 11 sayıya çıkardı. Litvanyalı oyuncu, Tomas’ın asistiyle bir de üçlük isabeti bularak skoru 20-7’ye getirdi. Oğuz Savaş ile skor üretmeye devam eden Sarı-Lacivertliler; Steponas Babrauskas ve Jonas Valanciunas’ın basketleriyle periyodun bitimine 14 saniye kala fark 8’e inince mola aldı. Kalan sürede sayı olmayınca ilk çeyrek 24-16’lık skorla kapandı.

İkinci periyodun ilk hücumunu Oğuz Savaş ile değerlendiren Fenerbahçe Ülker, yine milli pivotunun serbest atışlarıyla 12. dakikada farkı 12’ye yükseltti. Kenan Bajramovic’in turnikesine yanıt veren isim de Oğuz’du. Mirsad Türkcan’ın çaldığı topu turnikeyle bitirmesiyle skor 32-18’e gelirken, Darjus Lavrinovic de serbest atışlarını sayıya çevirdi. Faul çizgisinden bulduğu isabetlerle farkı eritmeye çalışan konuk ekibe Roko Ukic ve Emir Preldzic karşılık verince devrenin son 2 dakikasına girilirken 14 sayılık fark korundu. Fenerbahçe Ülker, Igor Milosevic’in gayretine rağmen soyunma odasına 40-27’lik üstünlükle gitti.

Sarı-Lacivertliler, üçüncü periyoda Roko Ukic ve Darjus Lavrinovic’in arka arkaya hücumlardaki üçlükleriyle girdi. Lietuvos Rytas, pota altında ise Gasper Vidmar’ı durduramadı ve 24. dakikada fark 17’ye çıktı. Mücadele Roko Ukic ve Milko Bjelica’nın karşılıklı basketleriyle sürerken Kaya Peker’in isabeti de skoru 58-39’a getirdi. Litvanya ekibi aldığı mola sonrası savunmasını sertleştirerek Bjelica ve Martynas Gecevicius ile farkı 15’e indirdi. Bunun üzerine mola alan temsilcimizde Ömer Onan’ın başarılı atışı üçüncü çeyreğin sonucunu belirledi: 62-45.

Son periyodun başında Ömer Onan’ın turnikesine Igor Milosevic basket faulle yanıt verdi. Brad Newley’nin üçlüğüyle skor üretmeye devam eden Lietuvos Rytas, etkili savunmasıyla Fenerbahçe Ülker’i yavaşlatmayı başardı. Konuk ekip, yakaladığı seriyi Jonas Valanciunas’ın smacıyla 8-1’e taşıyıp skoru 65-53 yaptı. Ancak hücumdaki tutukluğunu çok geçmeden üzerinden atan Sarı-Lacivertliler, Gasper Vidmar – Tarence Kinsey ikilisiyle art arda basketler kaydederek farkı tekrar 16’ya yükseltmeyi bildi. Litvanya temsilcisinin molası sonrası her iki takımın da savunmada aksadığı gözlenirken Fenerbahçe Ülker’den Kinsey’nin sayılarına Valanciunas ve Martynas Gecevicius karşılık vererek farkın daha da açılmasını önledi. Fakat maçın son 3 dakikasına girilirken 76-62 önde olan Sarı-Lacivertliler; Roko Ukic, Gasper Vidmar ve Darjus Lavrinovic’in isabetleriyle 20 sayılık üstünlük kurdu. Lietuvos Rytas kalan bölümde 3 basket üretse de Fenerbahçe Ülker evinde 86-69’luk galibiyete ulaştı

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.