FIFA, 500 bin biletin derdine düştü

JOHANNESBURGDünya Futbol Federasyonu Birliği (FİFA), Dünya Kupası’na 60 gün kala halen alıcısını bekleyen 500 bin bileti satmanın derdine düştü. Nüfusun yarısından fazlasının internet erişiminin olmadığı Güney Afrika’da online bilet satışlarının yerliler için çok iyi bir yöntem olmadığını anlayan FIFA, son plan olarak kupanın oynanacağı 9 şehirde 11 satış merkezi oluşturarak Afrikalı futbolseverlere gişelerden bilet satacak.

Dünya Kupası’na talebin beklenenden düşük olduğunu, kurumsal sponsorlardan da dahil önemi sayıda biletin tekrar iade edildiğini açıklayan FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke, “Dünyaya bütün stadyumların dolu olduğu bir resim verebilmek için uğraşıyoruz.” dedi. Valcke, global ekonomik krizin en çok umut bağlanılan Avrupalı futbolseverleri fena etkilediğini söyledi. Ayrıca, çok pahalı hava ulaşımı, hakkında hükümetçe soruşturma açılan kupa süresince Güney Afrika’da otel ve iç hat uçuşlardaki fiyat artışları da bilet satışının önündeki engeller olarak gösteriliyor.

Halen satılmayı bekleyen 500 bin bilet konusunda FIFA’yı biraz rahatlatan faktör, Güney Afrikalı futbolseverlerin genel alışkanlık olarak gittikleri maçın biletini aynı gün almaları.

2010 Dünya Kupası’nı organize edecek komitenin Başkanı Danny Jordan da başından beri gişelerden bilet satmanın Güney Afrikalılar için önemine işaret ettiğini söyledi. Jordan, “Eğer boş stadyumlarda Dünya Kupası oynarsak, bu ülkede futbolun desteklenmediği görüşüne varırız. Bu da bir trajedi olur.” dedi.

Turnuvada Güney Afrikalılar için özel ayrılan 100 bilet sadece 20 dolardan satılacak. Fiyat, kupa tarihinde uzun yılların en düşük rakamı olarak belirlendi. Sürpriz bir şekilde Amerikalılar 118 945 biletle listesi başına yerleşti. İngilizler 67 bin bilet alırken, 32 269 rakamında kalan Almanlar şaşırttı. Genel Sekreter Valckle, Avrupa satışlarında hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

Kupanın ev sahibi Güney Afrika Cumhuriyeti turnuva için şimdiye kadar yaklaşık 4.5 milyar dolar döktü. Önemli hazırlıkların tamamlandığı ülkede, kupa süresince ek 41 bin polis görev yapacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.