Filipinler’in Yeni Devlet Başkanı Görevine Başladı

MANİLAFilipinler’de devlet başkanlığı seçimlerinin galibi Benigno “Noynoy” Aquino III, bugün yapılan yemin töreni ile görevine başladı.  

Ülkenin diktatörlükten kurtulmasına yardımcı olan Corazon Aquino’nun oğlu olan Benigno Aquino, yüz binlerce kişinin izlediği bir törende devlet başkanı olarak yemin etti. Yolsuzluk ve yoksullukla mücadeleyi programının merkezine yerleştirmiş bulunan Benigno Aquino’nun annesi, halk darbesiyle devrilen diktatör Ferdinand Marcos’un yerine iktidara gelmişti.

Aquino III, Filipinler’de 10 Mayıs’ta 9 başkan adayının yarıştığı ve 50 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerin galibi olmuştu. 15 milyon’dan fazla seçmenin oyunu alan Liberal Parti lideri Aquino III, Filipinlerin 15. cumhurbaşkanı oldu. Bugün devir teslim töreniyle Filipinler’in eski Devlet Başkanı Gloria Arroyo’dan görevi teslim alan Noynoy Aquino, başkanlık koltuğuna oturdu.

Halk tarafından çok sevilen Filipinler’in eski devlet başkanlarında ve şimdiki liderin annesi Corazon Aquino geçen yıl vefat etmişti. Aquino III, annesinin vefatından sonra onun yolunu izleyeceğini açıklamıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.