Fransa’da Kış Tatil Cenneti Chamonix

Chamonix (Art Wolfe-Getty Images)

Fransa’nın dördüncü büyük ilçesi olan Chamonix, Mont Blanc (4.810 m) dağlarında ve çoğu kayak tutkunun tercih ettiği dağ sporları merkezidir. Fransa’nın, Rhone-Alpes bölgesinde, Haute-Savoie ilinde eşsiz manzarasıyla ünlü bir ilçedir.

Chamonix (David Madison-Getty Images)

Chamonix, büyüleyen manzarasının dışında önemli bir özelliği olan İtalya, Fransa ve İsviçre’de sınır noktası özelliği taşımaktadır ve 16 köyden meydana gelmektedir.

Chamonix (Robert-Harding-Getty Images)

Dünyadaki ilk kış olimpiyatları 1924 yılında Chamonix’de gerçekleşmiştir. Fransa – İsviçre sınırında, Cenevre Havalimanı’na 85 km’lik mesafede ve Avrupa’nın en elit kayak merkezlerinden biridir.

Bulutların üzerinde olan zirvesinde ilk defa iki yüz yıl önce iki dağcı tarafından keşfedilmiş ve o günden beri kayak merzi olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Chamonix, Fransa (Gavin Hellier-Getty Images)

Çeşitli dağ sporlarının yapıldığı Chamonix neredeyse yaz kış sürekli turistlerin akınına uğruyor. En eski kayak merkezi, kış aylarında iddialı kayakçılar ve snowboard yapanlarla dolup taşıyor. Yaz ayları için ise dağ sporlarıyla uğraşanlar için tam bir cennet… Bunun yanında rafting, kano, kaya tırmanışı, dağ bisikleti de yapılabilir.

Chamonix, Fransa (Melissa Farlow-Getty Images)

Şirin restaurantları ve köyleri ile huzur dolu bir yer olan doğa harikası Chamonix’i 2012 yılbaşı tatili veya sömestr tatili için tercih edebilirsiniz.

Chamonix, Fransa (Walter Bibikow-Getty Images)

Chamonix, Avrupa’nın en yüksek tepesi olan Mont – Blanc’in (4.810 m) hemen eteğinde İsviçre’ye 15 km, İtalya’ya Mont – Blanc tüneli ile 20 dakikalık konumundadır.

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.