Fransa: “Ermeni Soykırımını Kastetmedik!”

Ermeni Soykırımını Kastetmedik!

Hükümet adına konuşan parlamento ile ilişkilerden sorumlu Bakan Patrick Ollier bu yasa teklifinin Türkiye’yi ve Ermeni Soykırımını  hedef almadığını söyledi.

 

Fransa meclisinde “soykırımın inkarının suç sayılması oylaması” kabul edildi . Genel kurulda yapılan oturuma 577 milletvekilinden 70’i katıldı. Teklifin görüşülmesi 4 saat sürdü. Tasarı oy çokluğuyla kabul edildi. Dışişleri Bakanlığımız sözde Ermeni soykırımı konusunun tekrar bu yolla gündeme gelmesinden duyduğu rahatsızlık nedeniyle, yasanın Fransa parlemantosunda oylanmaması için yoğun çaba içerisindeydi.

Fransa Parlamentosunda hükümet adına konuşan parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier bu yasa teklifinin Türkiye’yi hedef almadığını söyledi. Yasa teklifinde “Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların reddi,  bir yıl ve 45 bin avro para cezasına çarptırılır”  ifadesi yer alıyor.

2006 yılında Fransa meclisi, bu  yasa teklifini Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin senatoya gelmesini engellemesi nedeniyle yasalaştıramamıştı. Yasanın senatoda kabul edildikten sonra yasalaşacağı ve bu kez Sarkozy’nin yasayı engellemeyeceği belirtiliyor. Sarkozy’nin ikinci kez cumhurbaşkanı olmak için yasayı engellemeyeceği  konuşuluyor.

Sözde Ermeni soykırımı yasası nedeniyle yaptırımlar gelecek

Türkiye tasarının yasalaşması halinde Fransa’ya yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Patrick Oliver’ın “bu yasa Türkiye’yi ve sözde Ermeni soykırımını kastetmiyor”açıklaması Türkiye’de hiç kimseyi ikna edememiş gibi görünüyor.

İlgili Haberler;

Davutoğlu Ermenistan’ı uyardı

Avusturalyalı Bakan; Sözde soykırım iddiaları taopluma hiçbirşey kazandırmaz

Sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı 11 Mart’da İsveç Parlementosunda görüşülecek

Osmanlının yıkılışından Amerika’da muzdarip

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.