Futboldaki Kirlenmişlik Üzerine

Heyecan,coşku,sevinç,hayal kırıklığı,azim, hırs sporun doğası gereğidir. Acaba kaç futbolcu o çocukların oynadıkları oyundaki o nüansları yakalayabiliyor?

2011 yılının son haftalarına yaklaştığımız şu günlerde genellikle yılın bir muhasebesi yapılır. Toplumumuzu en çok etkileyen yıl içindeki önemli olaylar tekrar bir gözden geçirilir.

Biz de 2011 yılını olaylarını şöyle bir gözden geçirdiğimizde herhalde en önemli olayınFutbolda Teşvik ve Şike İddianamesi olduğunu söyleyebiliriz. Halen başta Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım olmak üzere futbol dünyasından kulüp yöneticileri, menajer ve futbolcuların tutuklu olduğu, bir çok futbol kulübünün teşvik ve şike olayına adı karıştığı iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi. İlk duruşma 14 Şubat 2012’de yapılacak. Spor ve centilmenlik ruhunu tamamen kaybetmiş olan futbol dünyasındaki bu kirlilik daha uzun süre temizlenecek gibi gözükmüyor.

Hatta bu kirlenmişliğin futbolla sınırlı olmadığı, siyaset, ekonomi ve medyayı da içeren büyük bir döngünün sadece bir ucunun gözüktüğü ve önümüzdeki günlerin domino taşlarının yıkılması gibi bir çok gelişmeyi de beraberinde getireceği aşikar.

 Futboldaki şike ve teşvik olaylarının ne kadarının gün yüzüne çıktığını bilemiyoruz tabii. Futbol dünyasının içinde olmayan biri olarak olayları algılamakta ve yorumlamakta güçlük çekiyoruz.

Tarihte Mısır’dan tutun da Mezopotomya, Çin, Yunan ve Roma uygarlıklarından kalma bir çok eserde yerde oynanan bir top oyunundan bahsedilmekle birlikte ilk olarak günümüzdeki oynanan futbol kurallarının önemli bir kısmı 1863 yılında Büyük Britanya’da kurulan İngiliz Futbol Birliği tarafından oluşturulmuş.

Spor ve centilmenliğin sergilendiği bir oyun olmaktan çıkıp da büyük bir ekonomik ranta dönüşmesinde kapitalist sistemin önlenemez bir sonucu olmasıdır.

Kenar mahallelerin tozlu ve çamurlu yollarında ayağında ayakkabısı bile olmayan çocukların oynadığı oyuna futbol diyebiliriz. Onların oynadığı oyundaki heyecan, coşku, sevinç, hayal kırıklığı, azim ve hırs sporun doğası gereğidir. Acaba kaç futbolcu o çocukların oynadıkları oyundaki o nüansları yakalayabiliyor, bileniniz var mı?

Derya Yürük – The Epoch Times

Anahtar sözcükler:”şike soruşturması,

şike haberleri,son dakika şike, fenerbahçe şike,”

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.