Gazze’ye Giden Yardım Gemilerinin İçinde Bu Kez Mavi Marmara Yok

(Getty Images/AFP/ MUSTAFA OZER)

Özgürlük Filosu Gazze’ye doğru Salı günü yola çıkıyor. 10 gemiden oluşacak filoya 550’e yakın kişinin katılması bekleniyor. Avrupa limanlarından kalkacak olan 10 gemi Kıbrıs açıklarında buluşup Gazze’ye doğru yola çıkacaklar.

İsrail, Gazze’ye gidecek gemilere binecek olan gazetecileri, gemiye binmeleri halinde ülkeye yıllarca girmelerine izin vermemekle tehdit etti. İsrail Dış İşleri bakanlığının yoğun çabaları sonucu katılımın en düşük seviyede kaldığı yetkililer tarafından açıklandı. Ayrıca gemiye binenlerin İsrail’e girişlerine 10 yıl izin verilmeyeceğini ve başka yaptırımlara da neden olacağı İsrail hükümeti tarafından açıklandı.

Gemilerin Gazze’ye gitmeleri, İsrail tarafından “İsrail yasalarının uluslararası alanda ihlali “ olarak tehlikeli bir provokasyon, olarak görülüyor.

Mavi Marmara’nın Özgürlük Filosuna katılamamasının sebebi olarak ise teknik arıza olarak açıklanıyor. Konu ile ilgili İHH başkanı Bülent Yıldırım, “Çünkü Mavi Marmara o kadar zarar görmüş ki teknik olarak yetiştirebileceğimizi düşündük, tarihler de ertelendi. Ama yetiştiremedik” dedi.

Yıldırım,”Hükümetin veya devletin bir engellemesi olarak görmeyin. Doğrusu öyle bir şey olsa normalde sivil toplum kuruluşlarının işine gelir. Söylerler, derler ki, ’teknik olarak bize izin verilmiyor’. Ama biz dürüst olmak zorundayız. Bu gemimize verilen zarardan dolayı her seferinde bir yerini tamir ediyoruz, başka birşey çıkıyor” diye konuştu.

Mavi Marmara, İsrail askerlerinin 30 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirdiği saldırı ile dünya gündemine oturdu.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.