Geçiş Ekibi: Biden, Dışişleri Bakanlığı’na ÇKP Danışmanlarını Atıyor

Demokratların başkan adayı Joe Biden, geçiş ekibinin isimlerini Kasım ayı başlarında açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndaki bu kişiler “Çin Komünist Partisi’nin belgelenmiş danışmanları” olarak niteleniyor.

Joe Biden’ın geçiş ekibinde, A-S-G yani, Albright Stonebridge Grubu’ndan birkaç lobici ve danışman yer alıyor. Danışmanlık firmasının Çin rejimiyle bağlantıları bulunuyor ve eski Çinli memurları ve yetkilileri istihdam ediyor.

Geçiş ekibinin Dışişleri Bakanlığı’na atadığı üç kişi, ASG’den geliyor – buna ekip lideri Linda Thomas-Greenfield dahil. Profiline bakıldığında, şirketin Afrika’daki faaliyetini yönetiyor. Bu takım, Biden onları kendi takımının bir parçası olarak adlandırdıktan kısa bir süre sonra dağıldı.

Biden, ayrıca onu ABD’nin BM temsilcisi olarak adlandırdı. Kendisi Obama yönetimi sırasında Afrika ile ilişkileri denetleyen üst düzey bir diplomattı. Başkan Trump, göreve geldikten kısa bir süre sonra onu kovdu.

Biden ayrıca, uluslararası gelişim için geçiş ekibine liderlik etmesi amacıyla ASG üyesi Elisabeth Littlefield’ı da seçti. Bu grup, Uluslararası Kalkınma Ajansı ve ilgili finans şirketinden oluşmaktadır.

ASG, Madeleine Albright’ın danışmanlık şirketidir. Bill Clinton döneminde Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı ve şu anda şirketin başkanıdır.

ASG web sitesine göre, faaliyetlerinin çoğu Çin’de.

ASG’nin Çin’deki ekip liderlerinden biri, Çin Komünist Partisi’nin bir üyesi ve eski yüksek rütbeli Çin hükümet yetkilisi olan Jin Ligang’dır.

Çin rejimi için çalışan diğer ASG üyeleri Dai Yunlou, Jia Mingru, Mu Lan ve Harry Hu’dur. Bu isimler National Pulse makalesinde bulunabilir.

National Puls daha önce, Biden’ın geçiş ekibine katılmak için ASG üyelerini aradığını bildirdi. National Pulse makalesi “özel” olarak bundan söz etti.

Haber: Epoch Times

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.