Gençler Dünya Kupası 2013’te Türkiye’de

 Türkiye Futbol Federasyonu resmi web sitesinde açıkladığı üzere Gençler Dünya Kupası (U-20) 2013 yılında Türkiye’de yapılacak. 

Türkiye, futbol tarihinin en büyük organizasyonunu düzenlemeye hak kazandı. FIFA Yönetim Kurulu, İsviçre’nin Zürih kentinde yer alan merkezinde bugün yapılan toplantıda, 2013 yılında düzenlenecek 20 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’nin evsahipliğine karar verdi.

Son elemeye kalan Özbekistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni geride bırakarak turnuvanın ev sahipliğini kazanan Türkiye adaylık dosyasında 10 şehir ve 13 stada yer verdi.

Türkiye’nin dünya futbol sahnesindeki yerini sağlamlaştıracak FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası ev sahipliği için hazırlanan adaylık dosyasında Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Manisa, Rize, Şanlıurfa ve Trabzon şehirleri yer aldı. Turnuvanın düzenleneceği şehirler FIFA heyetinin ziyaretleri sonucunda belli olacak.

Arıboğan: “Harikalar diyarında ağırlayacağız”Ev sahibi ülkenin açıklandığı törene Türkiye Futbol Federasyonu adına katılan TFF 1. Başkanvekili Lutfi Arıboğan, 3 Mart’ın Türk futbolu için tarihi bir gün olduğunu belirterek şöyle konuştu: “24 ülkenin katılacağı bu büyük organizasyonu ülkemize kazandırmaktan dolayı tarifsiz bir gurur içindeyiz. Yaklaşık 6 ay süren çabalarımızın karşılığını almak memnuniyet verici. 2013’te yapılacak şampiyonanın alınmasında başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Spor Bakanımız ve GSGM Genel Müdürümüz olmak üzere hükümetimizin verdiği garantiler çok etkili oldu. Kendilerine müteşekkiriz. Ayrıca onursal başkanımız ve FIFA İcra Kurulu üyesi, UEFA 1.Asbaşkanı Sayın Şenes Erzik’e de yoğun çabalarından dolayı özellikle teşekkür ediyoruz. Son olarak kulüplerimiz stat sözleşmelerini imzalayarak desteklerini sundular. 24 ülkeyi ve binlerce futbolseveri harikalar diyarında ağırlayacağız” dedi.

300 milyon dolarlık ekonomik katkı

1 ay sürecek turnuva boyunca sağlanacak ekonomik girdinin 300 milyon doları bulacağını vurgulayan Başkanvekili Lutfi Arıboğan, “Bu yıl Kolombiya’daki U20 Dünya Kupası 2900’ü direkt olmak üzere 9000 istihdam sağladı. Ülkemizde bu rakamın daha da artacağından eminiz” diye konuştu.

Dünyaca ünlü yıldızların hemen hepsinin kendilerini ilk kez gösterme şansı bulduğu, büyük ilgi gören ve pek çok ülke televizyonlarında yayınlan U20 Dünya Kupası 2013 yılında 24 ülkenin katılımı ile gerçekleşecek. Turnuvanın Haziran ayında düzenlenmesi planlanıyor.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.