Gerçeği Yayınladığı İçin Öldürüldü

Bir Falun Gong uygulayıcısı Lei Ming, Çin rejiminin yalan propagandasına karşı savaştı 

Televizyon yayınına girerek Çin’deki haksız rejimle savaşan 26 yaşındaki uygulayıcı Lei Ming grubun en genciydi.(Minghui.org)

12 Mart 2002’de Çin’in kuzeydoğusu Changchung’da yaşayanlar için unutulmayacak bir gün olarak tarif edilmekte. O gün bir grup Falun Dafa uygulayıcısı devlet tarafından kontrol edilen kablolu bir televizyon kanalının yayınına girerek kendilerine yapılan işkenceleri bu televizyon kanalından halka naklen yayınladı.

2002 yılı Falun Gong uygulayıcılarına inanışlarından vazgeçmeleri için yapılan acımasız işkencenin ve baskının ikinci yılıydı. Uygulayıcılar toplama kamplarında ve hapishanelerde beyin yıkama metodlarına ve çalıştırılmaya zorlanıyorlardı. Ayrıca devlet tüm televizyon kanallarında haklarında yalan yanlış yıpratıcı propaganda yapmaktaydı. Onların inançlarından vazgeçmeleri için Çin hükümeti her türlü yolu denemekteydi.

Devlet tarafından yapılan bu kötü propaganda karşısında gerçeği anlatmak adına devletin televizyon kanallarından birinin yayın ağını kullanarak bir saat boyunca kendilerine yapılan işkence ve haksızları yayınladılar. O bölgedeki parti görevlileri yayını durdurabilmek için şehrin elektriklerini kesmek zorunda kaldı.

Televizyon yayınına girerek Çin’deki haksız rejimle savaşan 26 yaşındaki uygulayıcı Lei Ming grubun en genciydi. (Minghui.org)

5.000 kişiyi kapsayan soruşturma sonucu polis Lei Ming’i ilk üç gün içerisinde tutukladı. Gözleri bağlı olarak getirildiği karakolda elektrikli coplarla karşılandı. Polis küçük ve karanlık bir odada ona işkence yapmaya başladı. 24 saat süren bu işkence sonucu Lei kendini kaybetmişti. Aynı karakolda tutuklu bulunan ve onu gören bir arkadaşının anlattığına göre Lei baygın ve terler içerisindeydi. Çektiği acıları anlatmanın bir yolu yoktu. İnanılmazdı. Tarifi mümkün değildi. Onu gördüğünde hareketsiz bir şekilde öylece yattığını ifade etti. Bunu anlatan kişi hala Çin’de yaşadığı için bunları kimliğini açıklamadan anlatmıştı fakat daha sonra bir Falun Gong internet sitesi olan eyewitness account on Minghui, nette kimliğini de açıklayarak tüm detaylarıyla olayı anlatan bir yazı yazmıştı.

2004 senesinde işkence sonucu ölümün eşiğine gelen Lei Ming Changchun hastanesine sevkedildi. (Minghui.org)

Altı ay sonra avukatı bile olmaksızın uydurma bir mahkemede 17 yıl hapis cezasına çarptırılarak işkenceleriyle en meşhur Jilin cezaevine gönderildi.

2004 senesinde işkence sonucu ölümün eşiğine gelen Lei Ming Changchun hastanesine sevkedildi. (Minghui.org)

Çin Komunist partisi hapishane görevlilerine Falun Gong uygulayıcılarına inançlarından vazgeçtiklerini söyleyen dokümanlar imzalatmaları emrini verdi. Bunu yapamayan görevlilere maaş kesintisi gibi farklı yaptırımlar uygulandı. Böylece yapılan işkencenin acımasızlığından emin olmaları sağlandı.

Son günlerinde Lei Ming, Minghui net ile yaptığı bir söyleşide televizyon kanalının kablolu yayınına sabotaj yapmaktan başka çarelerinin olmadığını işkencelere uğradıklarını anlatacak başka yolun kalmadığını belirtmişti. Lei, 6 Ağustos 2006 senesinde henüz 30 yaşındayken işkenceden öldü. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.