Google, Beyaz Saray’ın Talebini Reddetti

Google, Beyaz Sarayın Filmi Kaldırma Talebini Red Etti (Jeff J Mitchell / Getty Images)

Beyaz Saray tarafından dünyayı ayağa kaldıran filmin You Tube’dan kaldırılması talebi geldi. Google, Beyaz Sarayın bu talebini You Tube’ın şartlarını ihlal etmediğini öne sürerek reddetti.

You Tube videolarına farklı başlıklar ve hesaplar adı altında defalarca yüklenen ve Müslümanları kötüleyen “Müslümanların Masumiyeti” adlı film, yayınlandığı andan itibaren  Ortadoğu ve Kuzey Afrika genelinde ciddi olay ve eylemlere sebep oldu.

Cuma günü Beyaz Saray tarafından You Tube’ın bağlı olduğu Google’a bu durumun, hizmet koşullarını ihlal etmesi durumunda kaldırılması gerektiği isteği gönderilmişti. Fakat Google’ın cevabı bu videonun hizmet koşullarını ihlal etmediği yönündeydi.

Associated Press’e konuşan You Tube sözcüsü, “Bizim amacımız toplumdaki her kesimin ve farklı görüşlerin bir arada olmasını sağlamaktır” dedi.

Şirket yasadışı olarak kabul edilen bu durum nedeniyle, Libya, Mısır, Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerde bir sınırlama getirildiğini belirtti. Bu ülkelerin yanı sıra Afgan hükümeti You Tube’ı tamamen engelledi.

Filmin yapımcısı Nakoula Basseley, ABD’de polis tarafından sorguya alındı. Yapımcı daha önce dolandırıcılık suçlarından hüküm giymişti. Sosyal güvenlik numaralarını çalarak bir çok kişiyi dolandıran Nakoula, 2010 yılında 21 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.