Google Yakın Alan İletişimi Testine Başlıyor

NFC sistemini ilk destekleyen telefonlardan biri olan Samsung Nexus S. (Wikimedia Commons)

Yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisi olan Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication – NFC), bu standartlara uygun elektronik cihazlar arasında yakın mesafeli haberleşmeyi sağlayan teknolojidir.

Google, Bloomberg’den alınan bilgiye göre, NFC tabanlı mobil ödeme sistemini 4 ay içerisinde test edecek. New York ve San Fransisco’da gerçekleşek olan testte, seçilen perakende mağzalarından alışveriş yapan müşterilerin, mobil cihazlarıyla finansal işlemler gerçekleştirmeleri sağlanacak.

2010 sonlarında piyasaya çıkan Samsung Nexus S gibi NFC çipine sahip mobil cihazlar, alışveriş yapan müsşterilere, klasik ödeme şekilleri haricinde, alternatif ödeme şekli olanağı da sunmuş olacak.

Şu anda NFC sistemi henüz emekleme döneminde bulunuyor, bu teknolojiyi destekleyen mobil cihaz sayısı ise çok az, ayrıca Apple gibi devlerin bu sistemi benimsemesi için evrensel standartlar da henüz oluşturulamamış durumda. Apple, bu konuda henüz net standartlar belirlenmediği için, bir sonraki İPhone modelinde bu alt yapıyı şimdilik kullanmayacak.

Apple’ın bekleme sürecinin aksine, Android cihazlarda ise bu alt yapının desteklenmesi bekleniyor.

Orjinal ingilizce metin

 

Yoruma kapalı.