Google’dan Ücretsiz İPhone Uygulaması: Google Translate


Google Translate İphone Uygulaması’ndaki ses kayıt ekranı. Çevirisini yapmak istediğiniz kelimeyi sesli olarak söyleyerek aynı şekilde sesli karşılığını öğrenebiliyorsunuz. (Tan Truong/The Epoch Times)

Son yıllarda internette kelime çeviri teknolojisi oldukça gelişmiş bir hale gelmiş durumda. Şimdilerde, bir dilden tam 50’nin üzerinde dile çeviri yapabilmek mümkün. Teknoloji, şu an için mükemmelikten oldukça uzak olsa bile, bilmediğimiz bir dilin sınırlarını aşarak iletişim kurmamız için yeterli.

Bu gelişmenin en önemli öncülerinden biri, istatistiksel makine çeviri metodunu kullanan Google Translate. Google, bu teknolojiyi dileyen herkese ücretsiz olarak sunuyor. En sonunda da, aynı teknolojiyi yine ücretsiz olarak İPhone, İPod Touch İOS ve İPad uygulamaları olarak da kullanıcılara sundu.

Google Translate uygulaması, web sitesindeki tüm özellikleri barındırıyor, bunun yanında kendine ait çok kullanışlı iki özelliği de var. Bunlarda biri, daha önce sorguladığınız çevirileri hafızasında tutması, ikincisi ise, çevirisni istediğiniz kelimeyi sesli olarak söyleyip anında karşılığını sesli olarak öğrenebiliyor olmanız. Bu özellik, şu an için ingilizce dahil olmak üzere sadece bir düzine dil için geçerli fakat oldukça hızlı.

Web sitesinde bulunan bazı dillerin mobil çeviri uygulamasında olmamasına rağmen, yine de uygulama dükkanındaki en güzel uygulamardan bir tanesi olma özelliğini koruyor.

Orjinal ingilizce metin

Yoruma kapalı.