Greenpeace Eylemcilerine Holiganlık Suçlaması

kaynak: www.greenpeace.org.tr
kaynak: www.greenpeace.org.tr

Rusya’da tutuklu Greenpeace eylemcilerine yönelik korsanlık suçlamaları düşürüldü. Ancak eylemciler için hapis riski hala devam ediyor. Greenpeace’ten alınan bilgiye göre eylemcilere korsanlık yerine holiganlık yani kamu düzenini bozma suçlaması yöneltildi. Rusya’da korsanlık 15 yıl hapis cezası alırken, holiganlık için verilen en fazla ceza 7 yıl.

Greenpeace eylemcileri geçen Eylül ayında Rusya’nın kuzey kutbundaki petrol arama çalışmalarını durdurmak için Gazprom’un Prizlomnaya petrol platformunda bir eylem gerçekleştirdi. Bunun üzerine 19 Eylül’de Rusya Sahil Güvenliği, uluslararası sularda bulunan Greenpeace’e ait Arctic Sunrise’a el koydu ve aralarında Gizem Akhan adında bir Türkün de yer aldığı 28 Greenpeace eylemcisi ile 1 fotoğrafçı ve 1 kameramanı tutukladı. 26 Eylül’de ilk ifadelerinin alınması için mahkemeye çıkartılan eylemciler hakkında 2 ay boyunca tutuklu yargılama kararı verildi.

Greenpeace Rusya ofisinden Vladimir Chuprov, yaptığı açıklamada “Kuzey Kutbu’ndaki tutuklu 30 kişi korsan olmadıkları gibi, holigan da değiller. Holiganlık suçlaması gerçeği yansıtmayan, 7 yıla kadar hapis getirebilen bir suçlama. Bu suçlama, barışçıl protesto hakkına bir saldırıdır. Şu an gözaltında bulunan cesur ve silahsız insanların amacı, Kuzey Buz Denizi’ndeki tehlikeli petrol aramalarını kamuoyuna duyurmaktı. Şu an onların yeri Murmansk’ta bir hapishane değil, ailelerinin yanı” dedi.

Chuprov sözlerine şöyle devam etti: “Rus Soruşturma Komitesi bazı eylemcileri kamu görevlilerine karşı güç kullanmakla suçlayacaklarını açıkladı. Bu 10 yıl hapis cezası getirebilecek bir suçlama. Greenpeace’in 42 yıllık tarihindeki eylemlerin hepsi barışçıldır. Oraya bulunan aktivistlerin barışçıl protesto dışında bir faaliyet gerçekleştirdiklerini iddia etmek iftiradan başka bir şey değildir.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.