Gu Kailai Tecilli Ölüm Cezasına Çarptırıldı

İngiliz İşadamını Öldüren Politikacı Eşine Tecilli Ölüm Cezası

Gu Kailai 9 Ağustos tarihinde Hefei, Anhui Eyaleti Mahkeme salonuna götürülürken. İngiliz Neil Heywood’u öldürdüğünü itiraf etmişti. (Çin Merkez Televizyonu)

Skandala karışan eski Çin Komünist Partisi yetkilisi Bo Xilai’ın eşi Gu Kailai 20 Ağustos tarihli mahkeme kararına göre tecilli idam cezasına çarptırıldı.

İnsan Hakları örgütü Duihua’ya göre tecilli ölüm cezaları genellikle iki yıllık dönemin sonunda ömür boyu veya belirli süreli hapis cezasına çevrilmekte.

Verilen bu ceza ile birlikte tüm dünyanın yakından takip ettiği İngiliz işadamı Neil Heywood cinayetine ilişkin dava sonuca ulaşmış oldu. Ayrıca bu mahkeme kararı, geçen Şubat ayından beri Çin Komünist Partisi’ni karıştıran Hollywood filmlerine konu olabilecek bir siyasi skandalın da çözüme kavuşması için bir başlangıç oluşturdu.

Gu’nun aile yardımcısı Zhang Xiaojun da 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararıyla her ikisi de Heywood’un ölümüne sebep olduğu için suçlu bulundu. Her ikisi de daha önce suçlarını itiraf etmişlerdi.

İddiaya göre Heywood, Gu’nun oğlu Bo Guagua’yı tehdit ettiği için öldürülmüştü. Ancak bazı iddialara göre dava ile ilgili kronolojik detaylar birbiri ile çelişmekte.

Cinayeti gizlemeye çalışan dört polis de cezaya çarptırıldı ancak detaylar açıklanmadı.

Birçok gözlemci sonucu farklı yorumladı. ABD’de yaşayan köşe yazarı ve siyasi yorumcu Chen Pokong’a göre Komünist Parti (ÇKP) bu ceza ile birlikte Bo ve Gu çetesinin biriktirdiği milyonlarca veya milyarca dolar muazzam zenginliğin kaynağına ilişkin soruşturmayı kapattı. Ayrıca her ikisinin işadamlarından kaçırdıkları mülklere veya Falun Gong tutuklularından çalınan organ kaçakçılığı ile oluşan kazanca ilişkin hiçbir soruşturma yapılmayacak.

Normalde Çin’de katiller idam cezasına çarptırılmakta, hatta 1998 yılında yayınlanan bir kitapta Gu, Çin Komünist yargı sisteminin bu özelliği ile övünmekte.

Tanınmış siyasi aktivist ve siyaset yorumcusu Tang Baiqiao ise Gu’nun hafifletilmiş ceza almasında kapalı kapılar arkasında bir takım anlaşmalar olabileceğine dikkat çekti.

Gu ve Bo’nun milyonlarca dolarlık organ ticaretine karıştıkları iddia edilmekte. Bu organların binlerce siyasi mahkumdan ve çoğunlukla Falun Gong uygulayıcılarından çalındığı belirtilmektedir.

Tang’in iddiasına göre Gu’nun idam cezasına çarptırılmamasının sebebi, Bo ve eşinin işlenen daha sert suçlar ile ilgili sessizliklerini korumak için ÇKP ile yaptıkları bir gizli anlaşma olabilir. Tang “Bu insanlar tekrar gündeme gelirlerse Çin için bir felaket olabilir” dedi.

Davanın kapanması için hızlı hareket edilmesi ve bir hikaye yaratılması gerçek bir yargılama olmadığı duygusu yaratmış olabilir. Çin hukukçusu He Weifang bu durumu yansıtan bir blog yazdı ve şunu ifade etti:”Eğer yargılama adil olmazsa yalanları kapatmak için yalana başvurulur ve hikaye iyice karışır. Adalet de komediye dönüşür.”

Orjinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.